Reklama

Sukcesy na 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Data:

- Reklama -

W dniach 20-23 czerwca 2024 roku odbył się 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie reprezentanci z województwa podlaskiego zdobyli wiele nagród i wyróżnień.

Oto szczegółowe wyniki:

Kapela Kanka Franka z Mikołajewa i Studzianego Lasu

  • III Nagroda w kategorii Kapel

Kim jest Kanka Franka?

Kanka – coś z czego można czerpać, coś w czym się przechowuje. Franek (Racis) to jeden z ostatnich suwalskich muzykantów, który pozostawił po sobie bogaty repertuar skrzypcowy. Odszedł w październiku 2018 roku. By uczcić jego pamięć powstała kapela Kanka Franka, czyli duet muzykantek: Małgorzaty Makowskiej (harmonia pedałowa) i Magdaleny Balewicz (bębenek obręczowy, baraban). Wykonujemy tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z repertuaru Franciszka Racisa, której uczyłyśmy się bezpośrednio od mistrza, ale też poznaną podczas muzycznych podróży po całej Polsce. Jako pasjonatki folkloru przemycamy elementy niematerialnego dziedzictwa tj. muzykę, tańce, śpiewy, elementy obrzędów do współczesnego świata, co umożliwia słuchaczom czy uczestnikom potańcówek podróż do lat młodości ich dziadków czy pradziadków.

Kapela występowała m.in. na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, Nocy Tańca w Grodnie, międzynarodowym Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” w Warszawie, Jarmarku Hetmańskim w Zamościu czy Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie.

Magdalena Balewicz z Mikołajewa – kulturoznawca, animatorka kultury; absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej; śpiewaczka, muzykantka i tancerka; uczennica śpiewaka Marcina Lićwinko; bębnistka w kapeli Kanka Franka, członkini Suwalskiej Grupy Kolędniczej.

Małgorzata Makowska ze Studzianego Lasu – folklorystka, animatorka, śpiewaczka, muzykantka (od 18 lat gra na tradycyjnych polskich instrumentach tj. harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek, basy). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017, 2022) oraz Marszałka Województwa Podlaskiego (2008 r., 2016 r.). Instruktorka śpiewu dla zespołów ludowych na Suwalszczyźnie, organizatorka potańcówek w „dawnym stylu”. Dokumentalistka tradycji lokalnych.

Solista Marcin Lićwinko z Rogożynka

  • I Nagroda w kategorii Soliści – Śpiewacy

Zespoły śpiewacze – III nagroda

Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej (woj. podlaskie)

Mistrzu – uczeń (instrumentaliści)

Mistrz Marcin Drabik i uczennica Karolina Nicewicz (woj. podlaskie)

Mistrz – Uczeń (śpiewacy): Nagroda I stopnia

Mistrzyni Beata Marianna Szyszko-Anzulewicz i uczniowie Daria Anzulewicz oraz Kordian Anzulewicz z Rutki-Tartak (woj. podlaskie).

Festiwal zgromadził licznych artystów ludowych z niemal wszystkich regionów Polski. Zauważono wzrost ogólnej liczby wykonawców, zwłaszcza młodych artystów, chociaż zwrócono uwagę na nierównomierną reprezentację poszczególnych regionów, w tym brak Kaszubów i Ślązaków. Jury doceniło wysoki poziom artystyczny festiwalu we wszystkich kategoriach, szczególnie wśród kapel oraz w konkursie „Mistrz i Uczeń”; a także zwróciło uwagę na zróżnicowany repertuar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Małgorzata Makowska laureatką 58. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Tatrzańska w ostatnich dniach gościła uczestników Festiwalu Folkloru...

Marszałek przyznał stypendia lokalnym twórcom i artystom z regionu

W puli przeznaczonej na stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej,...

Obrzędy ocalone od zapomnienia

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” podsumowało realizację projektu “Wody...

Wody odbicia. O tradycjach z wodą związanych

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” realizuje projekt “Wody odbicia”....