Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” podsumowało realizację projektu “Wody odbicia”. W trakcie spotkań z mieszkańcami województwa podlaskiego twórcy i badacze zaprezentowali filmy dokumentujące lokalne obrzędy.
Celem projektu “Wody odbicia” było ocalenie od zapomnienia tradycji i obrzędów wciąż kultywowanych na terenie województwa podlaskiego. W ramach zadania przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze województwa podlaskiego: w Wodziłkach, Osowcu, Lipsku i na Grabarce. Kolejnym etapem były warsztaty i spotkania z lokalną społecznością: w Dąbrowie Białostockiej – mieście położonym w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w Boćkach i Bielsku Podlaskim. Warsztaty prowadzili: Marcin Lićwinko, Krzysztof Snarski oraz Krzysztof Kiziewicz.
12 października odbyły się spotkania podsumowujące projekt “Wody odbicia” w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej oraz w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. 15 października twórcy i badacze spotkali się także z mieszkańcami Bociek oraz Bielska Podlaskiego.
– Od wielu lat zgłębiam podlaską kulturę nie przez pryzmat zachodu. Szukam połączeń, tożsamości. Odnajduję się w ludziach – przyjaznych, otwartych, gościnnych. Współczesny świat nie chce się zatrzymać, przez to tracimy najbliższych. Projektując zdarzenie, zapraszając twórców takich jak Maciek Szupica, Michał Topolan, Radovan LEE, Kamil Śleszyński, Bartosz Jarosz, Adrian Jakuć-Łukaszewicz i wolontariuszy wprosiłem się z nimi do świata zapomnianych obrządków. Celem projektu było odtworzenie tego świata w archaicznej, analogowej formie, tak aby wzbudzić tęsknotę do tamtych rytuałów – mówi Krzysztof Kiziewicz, Wiceprezes Stowarzyszenia “Engram”.
W trakcie spotkań z mieszkańcami regionu realizatorzy zadania zaprezentowali filmy dokumentujące badania terenowe. Twórcom udało się ocalić od zapomnienia lokalne obrzędy związane z wodą, o których opowiedzieli: Anna Chypowska, Mirosław Kliber, Piotr Morozow i Krzysztof Snarski. W efekcie realizacji zadania powstało także wydawnictwo “Wody odbicia”.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022. Partnerami zadania były m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Fot. Organizatorzy – Stow. ENGRAM