Reklama

Poseł Jarosław Zieliński interweniuje w sprawie upolitycznienia suwalskiej prokuratury

Data:

- Reklama -

Poseł PiS, Jarosław Zieliński złożył oficjalną interwencję poselską do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, dotyczącą sytuacji w Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach. Interwencja ta dotyczy zarzutów upolitycznienia prokuratury oraz zmian na stanowiskach kierowniczych, które rzekomo negatywnie wpływają na funkcjonowanie tej instytucji.

Do interwencji poseł załączył anonimową skargę, której treść rzuca światło na rzekome nieprawidłowości w suwalskiej prokuraturze. Lista zarzutów jest długa.

Informator wskazuje, że osoba, pełniąca obowiązki Prokuratora Okręgowego w Suwałkach, miała odwoływać prokuratorów podczas ich nieobecności (np. podczas zwolnień lekarskich czy urlopów), zastępując ich osobami wybranymi według klucza politycznego, a nie merytorycznego.

Nominacje miały być przyznawane bez względu na kompetencje, a bardziej na sympatie osobiste.

Prokuratorzy w Suwałkach czują się zastraszani i żyją w obawie przed delegacjami karnymi do innych jednostek, zwłaszcza ci, którzy nie są w „łaskach” Prokuratora Okręgowego. Przykładem mobbingu miałoby być zmuszanie prokuratorów do przestrzegania surowych reguł, takich jak codzienne zabieranie listy obecności o godzinie 9 rano, co uniemożliwia podpisanie się tym, którzy przychodzą później (praca prokuratorów uzależniona jest od czynności, jakie mają wykonać, a nie liczby godzin).

Wspomniano o sytuacjach, w których Prokurator Okręgowy miała dokonywać działań dyscyplinarnych bez dostatecznych dowodów, np. wszczęcie śledztwa przeciwko sędziemu Sądu Okręgowego w Suwałkach pod zarzutem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, mimo braku dowodów.

Informator pisze też o brak kompetencji nowych nominantów, którzy otrzymali stanowiska pomimo wcześniejszych problemów dyscyplinarnych i częstych nieobecności w pracy.

W swoim piśmie, Jarosław Zieliński wyraził zaniepokojenie informacjami o upolitycznieniu suwalskiej prokuratury oraz wezwał Ministra Sprawiedliwości do przeprowadzenia kontroli w tej jednostce. Poseł PiS podkreślił, że anonimowy charakter skargi może świadczyć o obawie przed szykanami.

 

Foto ilustrujące (Jarosław Zieliński podczas konferencji prasowej w sprawie Nowego Ładu; 22 V 2021; Suwałki – ul. Świerkowa – przed Starostwem Powiatowym): Wojciech Otłowski

5 KOMENTARZE

  1. Teraz płacz że następcy nie mają kwalifikacji? A jakie jwal8f8kache miała poprzednia Prokurator Okregowa jak ex f-szka abc zrobila Okręgowym? A jakie kompetencje do bycia szefem regionalnym miala pani z abc? A jakie kompetencje do bycia zastępcą prokuratora okręgowego miała p.j.o, po odbyciu ok.2 miesięcy delegacji w okręgu?A czy przypadkiem naczelnicy wydziałów nie przybyli z Rejonowek? Robić to za co się otrzymuje wynagrodzenie

  2. Hahah pisowcy się spłakali, że ktoś w końcu się wziął za ustanowienie porządku a długość tej wypowiedzi świadczy tylko o tym że ich nowy przełożony wziął za prawidłowe wykonywanie obowiązków w tej instytucji, stąd pewnie ten żal bo w końcu muszą się wziąć za robotę każdy normalny człowiek przychodzi do pracy o 7-8 a Ci mają problem z przyjściem do 9 granda niech się za robotę wezmą,a nie marnują czas na pisanie takich długich skarg

  3. Hahahaha,Zielinski o upolitycznieniu prokuratury,hipokryta,tak upolitycznionej jak za ich ,pisowców,rządów prokratury nigdy jeszcze w historii nie było.

    • A za PełO nastąpiła całkowita bodnaryzacja polskiego wymiaru sprawiedliwości co widać np. po ostatnim wyroku ws. towarzysza CAREXA z PZPR! Żenada…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Burza wokół zakwaterowania migrantów: Adam Andruszkiewicz nie odpuszcza

W Suwałkach może niebawem rozgorzeć gorąca debata na temat...

Co dalej z drogą S8? Czas na petycję

Poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zwołał...

PiS zbiera podpisy pod obywatelską ustawą o zamrożeniu cen energii i gazu do końca roku

W poniedziałek, 27 maja, poseł PiS Jarosław Zieliński zwołał...

Zdzisław Przełomiec ponownie przewodniczącym Rady Miejskiej

Karty rozdane. Znamy skład prezydium Rady Miejskiej w Suwałkach. Na...