Od 22 listopada 2024 roku w Cinema Lumiere będzie można zobaczyć film „Simona Kossak”, który opowiada inspirującą historię o niezależności, determinacji oraz potrzebie bliskości z naturą. To niezwykła opowieść o kobiecie, która odważyła się żyć na własnych warunkach, tworząc swoje miejsce w świecie.
Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, dorastała w trudnych warunkach pod rządami despotycznej matki. Po ukończeniu studiów podjęła decyzję, by rzucić wszystko i osiedlić się w Białowieży. Wybrała życie w zgodzie z naturą, mieszkała w puszczy, w domu bez prądu i wody, wśród dzikiej przyrody, co stało się dla niej prawdziwym odzwierciedleniem wolności.
W filmie istotną rolę odgrywa także niełatwa relacja Simony z Lechem Wilczkiem, fotografem, który dzieli z nią pasję do natury. Ich związek pokazuje, jak silne mogą być więzi, gdy oparte są na wspólnych wartościach i zrozumieniu. Jednocześnie, Simona staje przed wyzwaniem obrony swoich ideałów oraz świata przyrody, co czyni jej historię nie tylko osobistą, ale i uniwersalną.
Film przybliża także skomplikowane relacje rodzinne Kossaków, czerpiąc wiedzę z książki Anny Kamińskiej „Simona” oraz z bezpośrednich spotkań z Joanną Kossak. Joanna, która również doświadczyła trudności w Kossakówce, dzieli się swoją perspektywą na temat relacji w rodzinie. Jej podróże do Białowieży były dla niej powrotem do raju, w którym spędzała wakacje z babcią, a Simona częściowo zastępowała jej matkę.
Dziedzinka była antytezą Kossakówki, która dla wszystkich dzieci – Simony, Glorii czy Joasi – była miejscem traumatycznym. Dziedzinka to była wolność, lato, dzika przyroda, zwierzęta, inny rytm życia, przygoda. Joanna opowiadała o powrotach do Krakowa jak o wygnaniu, więc trudno się dziwić, że kiedy stała się dorosła, przeprowadziła się do Białowieży, z którą związała swoje życie, i mieszka tam do dziś. Adrian Panek, reżyser i scenarzysta filmu
W filmie występują znane nazwiska polskiego kina, a rolę Simony Kossak zagrała Sandra Drzymalska. Agata Kulesza, Jakub Gierszał oraz Borys Szyc także wnoszą do filmu swoje wyjątkowe charaktery.
Reżyser filmu – Adrian Panek, podkreśla, że praca nad „Simoną Kossak” wpłynęła na jego podejście do przyrody i uświadomiła mu zagrożenia związane ze zmianami klimatu. To jeden z aspektów tej produkcji – widzowie przekonają się, jak wciąż bardzo aktualny.
Gdy pracujesz ze zwierzętami, najważniejsze jest to, co one zrobią, bo nikt z produkcji nie jest w stanie przewidzieć ich zachowania. Można rozpisać w scenariuszu, jak wyobrażamy sobie taką scenę, ale ona i tak zazwyczaj wychodzi inaczej. Trzeba być niezwykle plastycznym, elastycznym, cierpliwym i pokornym. Zwierzęta sprawiają, że przestaje się myśleć o sobie, całą uważność i wrażliwość przenosi się na nie, żeby ich nie wystraszyć, aby czuły się z tobą jak najlepiej. Sandra Drzymalska, filmowa Simona
Do wygrania są dwa pojedyncze bilety na film „Simona Kossak” w Cinema Lumiere. Aby wziąć udział w konkursie, odpowiedz na pytanie: Kto wcielił się w rolę Hanny i Antoniego Gucwińskich w filmie?
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl.
Konkurs trwa do 15 listopada do godz. 10.00. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej drogą mailową, a ich nazwiska opublikujemy poniżej. Bilety wygrywają: Paweł Pachucki i Izabela Sadowska-Rejterada.