Reklama

Niedosłownie, inspirująco. Wystawa „Dom Obrazów” Janiny Wierusz-Kowalskiej otwarta (audio)

Data:

- Reklama -

Natura inspiruje ludzi od wieków. Sztuka i architektura bez uważnej jej obserwacji nie byłyby tym, czym są obecnie. Janina Wierusz-Kowalska, której obrazy prezentowane są w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, to jedna z tych artystek, która sięga do natury i sekretów złotej proporcji, ale też osobistych doznań, by zanurzyć odbiorcę w swojej twórczości.

Wystawa „Dom Obrazów”, otwarta w sobotę, 2 lipca, to pierwsza ekspozycja indywidualna tej artystki, jaka gości w Suwałkach, w sali balowej dawnej Resursy Obywatelskiej. Wcześniej, z okazji Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego i Zlotu Rodziny Wierusz-Kowalskich, suwalczanie mogli obejrzeć zaledwie kilka obrazów autorstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej, zaprezentowanych wśród prac innych członków rodu. W historii muzeum niewiele było wystaw indywidualnych z udziałem żyjących Wierusz-Kowalskich (tu z pewnością warto wspomnień o Joannie Wierusz-Kowalskiej).

Janina Wierusz-Kowalska o wystawie „Dom Obrazów”:

– Ani Czesław, ani Joanna, ani Janina – nikt w sposób bezpośredni nie odwołuje się do twórczości „wielkiego Alfreda”. Każdy z nich zanurzony jest w swoim czasie, maluje zgodnie ze swoimi predyspozycjami, ideami. Obrazy Janiny Wierusz-Kowalskiej to twórczość osobna – nawet w kontekście sztuki współczesnej. Trudno ją sklasyfikować. To sztuka zdyscyplinowana, emocjonalna i przemyślana – tak prace Janiny Wierusz-Kowalskiej określa Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dzięki której staraniom obrazy możemy oglądać w naszym mieście.

Eliza Ptaszyńska o twórczości Janiny Wierusz-Kowalskiej:

Kama Zboralska, krytyczka sztuki i kurator wystawy, zaproszona do udziału w wernisażu podkreśla, że obrazy Janiny Wierusz-Kowalskiej prowokują do różnych przemyśleń. – Są inspirowane przyrodą, naturą. Artystka pracuje nad nowymi rozwiązaniami formalnymi, kolorystycznymi. Pochyla się nad budową muszli ślimaka, nad płatkiem śniegu, plastrem miodu – dodaje.

Kama Zboralska o twórczości Janiny Wierusz-Kowalskiej:

Wystawę obrazów Janiny Wierusz-Kowalskiej w Muzeum Okręgowym w Suwałkach można oglądać do 28 sierpnia 2022 r.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Na bulwarach trwa montaż „Samolotu”

"Samolot" - stalowa rzeźba Marty Pszonak - niebawem pojawi...

Nowa rzeźba przestrzenna na bulwarach

Lada dzień na bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach...

Sztuka w Parku Technologicznym

Zdarzało się już, że w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w...

Padł europejski rekord aukcyjny Alfreda Wierusza-Kowalskiego

W domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie obraz "Powrót do...
%d bloggers like this: