Reklama

Dobiega końca projekt poświęcony suwalskiemu kompleksowi cmentarzy siedmiu wyznań

Data:

- Reklama -

Projekt „A gdy zasnę już na wieki”, mimo że jest już bliski finalizacji, stanowi tak naprawdę pierwszy krok na drodze ku przywróceniu kompleksowi siedmiu wyznań świetności i uzyskaniu statusu pomnika historii.

Kompleks cmentarzy siedmiu wyznań, który znajduje się w Suwałkach, jest wyjątkową w skali kraju i Europy nekropolią. Niestety, wciąż dość zaniedbaną. Zorganizowane i przeprowadzone dotąd akcje polegające na uprzątnięciu tego terenu to słuszna i potrzebna inicjatywa – konsekwentnie wykonywana może przynieść wymierne efekty. Docelowo kompleks stać się ma pomnikiem historii – plan jest ambitny i dalekosiężny, jednak wciąż w początkowej fazie realizacji.

Dzięki projektowi „A gdy zasnę już na wieki”, na który Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Viva Musica” pozyskało fundusze z miejskiej kasy, w tym roku odbyły się trzy działania poświęcone cmentarzom. Obok nich, z inicjatywy prywatnej Artura Bychowskiego, wspieranego przez ks. Dawida Banacha, zaistniała Suwgenepedia (czytaj więcej w artykule poniżej), również doskonale wpisująca się w ideę zachowania historii i pamięci.

Projektowe działania dotyczyły organizacji koncertu z pieśniami żałobnymi Suwalszczyzny, który odbył się 2 listopada w kaplicy przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach; ale też przeprowadzenia inwentaryzacji nagrobków i ustawienia tablicy informacyjnej dotyczącej kompleksu, z tłumaczeniem na języki: angielski, niemiecki i rosyjski. Tablica powinna w okolicy kompleksu pojawić się w końcówce listopada. Kolejne działania poświęcone tej wyjątkowej nekropolii obejmą prawdopodobnie spotkania z suwalskimi seniorami oraz lekcje muzealne, ponieważ w projekt zaangażowany jest dr Krzysztof Snarski, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach i jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia „Viva Musica”, realizującego projekt.

– Projekt poświęcony jest kulturowemu odczytaniu przestrzeni kompleksu cmentarzy, łączącemu treści naukowe, artystyczne i popularyzatorskie. Kompleks, jak się okazuje, jest atrakcyjnym miejscem pod kątem artystycznym, naukowy, badawczym. To miejsce pochówku siedmiu konfesji, które współtworzyły suwalską społeczność – pokazuje wielokulturowość jako normalność i powszedniość, co jest współcześnie nie aż tak często spotykane – podkreśla dr Krzysztof Snarski.

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Pierwszy dzień SuwGenePedii, czyli genealogii suwalczan w Muzeum Okręgowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jesienią duża wystawa sztuki ludowej

Dr Krzysztof Snarski, kustosz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach,...

Jeszcze o cmentarzu: Ciekawy pomnik

Uczestnicząc w rozmaitych dyskusjach posługujemy się szeregiem argumentów. Wielokrotnie...

Wokół cmentarza

Za nami spotkanie wolontariuszy, którzy zaangażowali się w projekt...

Z suwalskiego cmentarza znikają najstarsze nagrobki. Jak zatrzymać dewastację historii?

Kompleks cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach to prawdziwa perełka...