Reklama

Z regionu: Międzynarodowa szkoła dla mykologów w Politechnice Białostockiej

Data:

- Reklama -

Od poniedziałku, 5 grudnia, Instytut Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej gości ośmiu doktorantów oraz dwóch naukowców z ośrodków akademickich z Portugalii, Włoch, Tunezji, Serbii oraz Nigerii. W Centrum Naukowo-Badawczym w Hajnówce, pod okiem specjalistów z Instytutu Nauk Leśnych chcą oni poszerzać swoją wiedzę na temat grzybów, także tych występujących w Puszczy Białowieskiej.

Zajęcia Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów 2022 (International Mushroom Summer School 2022) potrwają do 9 grudnia 2022 roku. W tym czasie zaplanowano wykłady i warsztaty, które przybliżą doktorantom bogactwo gatunków grzybów oraz unikalność ich występowania. Pod kierunkiem pracowników w laboratoriach Centrum Naukowo-Badawczego INL w Hajnówce młodzi mykolodzy nauczą się prawidłowego pozyskiwania oraz identyfikacji taksonomicznej materiału grzybowego do badań naukowych. W środę, 7 grudnia, zaplanowano także praktyczne zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej.

Międzynarodowa Szkoła Letnia jest szczególną okazją służącą również integracji środowiska mykologów. Przedsięwzięcie łączy naukowców, którzy zawodowo zajmują się grzybami, co często prowadzi do wspólnych projektów badawczych oraz aplikowania o projekty. W grudniu, podczas drugiej edycji IMSS, gościmy prof. Lillian Barros z portugalskiego Instituto Politécnico de Bragança, badaczkę z TOP 1% najczęściej cytowanych badaczy w Europie (1% top cited researcher, h-index ponad 90).

Jednym z działań Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów w Centrum Naukowo-Badawczym w Hajnówce będzie zaprezentowanie tego, jak funkcjonuje Fungi Extract Bank – unikalny zbiór ekstraktów grzybów tworzony w Politechnice Białostockiej.

– Ci młodzi ludzie przyjeżdżają od nas, by nauczyć się prawidłowego pozyskiwania materiału grzybowego, jego identyfikacji oraz umiejętności prawidłowej pracy w laboratorium mikroskopowym. Tej wiedzy potrzebują do realizacji własnych badań, na przykład związanych z tematem pracy doktorskiej. Ale ich pobyt w Instytucie Nauk Leśnych wykorzystujemy także do promocji naszych działań, związanych z badaniami grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Wspólnie przekonujemy się, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w materii rozpoznawania gatunków grzybów oraz przebadania ich właściwości, w tym leczniczych – mówi dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Warto przypomnieć, że naukowcy z Politechniki Białostockiej odkryli we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, że ekstrakt z korzeniowca sosnowego (Heterobasidion annosum) może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego. Ich praca została opatentowana przez Urząd Patentowy RP pod nazwą „Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie”.

International Mushroom Summer School 2022 odbywa się w ramach projektu PROM, finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Pierwsza edycja szkoły zorganizowana była w czerwcu 2022 roku. Do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej przyjechało wtedy 20 przedstawicieli uczelni z 14 krajów (USA, Nigeria, Republika Beninu, Gruzja, Serbia, Ukraina, Armenia, Kosowo, Macedonia, Turcja, Estonia, Czechy, Szwecja, Włochy,).

IMSS 2022 to przedsięwzięcie realizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, w szczególności z Nadleśnictwami: Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz Białowieskim Parkiem Narodowym. Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Ewa Zapora. W skład zespołu organizacyjnego wchodzą: Marek Wołkowycki, dr Eugene Yurchanka, dr Marcin Stocki, mgr inż. Urszula Waszczuk, mgr inż. Sylwia Lewsza, inż. Konrad Wilamowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...

Z regionu: Wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej pozwoli zmierzyć wpływ światła ledowego na nasz naturalny biorytm

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Politechnice Białostockiej patent na...