Reklama

Pierwsze wnioski o 500 plus już rozpatrzone

Data:

- Reklama -

W pierwszym tygodniu lutego do ZUS wpłynęło ponad 1,1 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Złożone dokumenty dotyczyły 1,8 mln dzieci. Dla 1/3 podopiecznych świadczenia już zostały przyznane.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2023 r., a kończy 31 maja 2024 r.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać 500 plus na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

– Od 1 lutego ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach programu ”Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Już pierwsze dni pokazały, że zainteresowanie jest bardzo duże. Według danych z 6 lutego rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1,1 mln elektronicznych dokumentów na blisko 1,8 mln dzieci. Świadczenie zostało już przyznane dla prawie 560 tys. dzieci. W województwie podlaskim takich wniosków do ZUS-u wpłynęło 23,5 tys.– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowym i bardzo przyjaznym kanałem, przez który można składać wnioski o 500 plus jest aplikacja mobilna mZUS. Wystarczy ją ściągnąć na swój telefon lub tablet i powiązać z indywidualnym kontem na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dane wymagane przy wypełnianiu wniosku są pobierane z profilu rodzica, dlatego złożenie dokumentu zajmuje zaledwie kilka minut.

Wniosek można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych. Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną – jeśli bank uruchomił taką usługę. Zdecydowana większość banków, w tym te najbardziej popularne, oferują tę możliwość. Jeżeli klient złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu go automatycznie. Zrobi to na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku o 500 plus.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju lub w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca. Tylko złożenie kompletnego, prawidłowo wypełnionego wniosku do końca czerwca daje gwarancję wypłaty 500 plus od początku okresu świadczeniowego. Gdy rodzic czy opiekun spóźni się ze złożeniem wniosku i dokumenty przekaże w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września, ale już tylko z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem jedynie od sierpnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W czołówce obcokrajowców pobierających 500 plus są Ukraińcy i Białorusini, ale też Rosjanie

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500...

Ponad 127 tys. wniosków o 500 plus i ponad 22 tys. wniosków o 300 plus w regionie

W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie złożyli ponad 127...

ZUS w kropce. Pytań nie ma końca. Rodzina 500 plus to nadal 500 złotych

Gdy Jarosław Kaczyński zapowiedział podniesienie świadczenia wychowawczego 500 plus...

760 mln zł – tyle w ubiegłym roku wyniosły wypłaty świadczeń na dzieci w naszym województwie

Świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do...