Reklama

Z boczkiem czy konfiturą? Tradycyjne pączki nie były „fit”

Data:

- Reklama -

Mieszkańcom Suwalszczyzny nie przyszłoby kiedyś do głowy, aby robić pączki dietetyczne. Mało tego, „prawdziwy pączek” z Suwalszczyzny musiał mieć nadzienie z boczku – skwarek, a nie jak na dworach bywało – z róży, wiśni czy migdałów lub orzechów. Dr Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach opowiada o tradycjach Tłustego Czwartku.

Pączki, obecnie często smażone w oleju, były przygotowywane z użyciem tłuszczów, które ulegają rozkładowi w bardzo wysokiej temperaturze, a więc przede wszystkim smalcu. Tego dnia nikt kalorii nie liczył, a więc dietetyczne wersje pączków nie były znane. A skoro Tłusty Czwartek oznaczał ostatnie dni karnawału i nadejście Wielkiego Postu, to można było sobie pofolgować. Wypadało zjeść przynajmniej jednego pączka, żeby się „szczęściło”.

Menu na Tłusty Czwartek nie obejmowało wyłącznie pączków, na stołach królowały chrusty – faworki (import z zachodu) i róże z ciasta faworkowego. Napojem bardzo popularnym było piwo. Ostatnie dni karnawałowego szaleństwa ludzie spędzali podczas kuligów – jeśli aura dopisywała i spotkaniach sąsiedzkich.

Tradycja „przełamania zimy na rzecz wiosny” – przypadająca właśnie w tym okresie, jest dużo starsza niż chrześcijański kalendarz roku, sięga czasów pogańskich.

Dr Krzysztof Snarski o pączkach i Tłustym Czwartku na Suwalszczyźnie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...

„Wesoła sanna” Wierusza już w Muzeum Okręgowym

Obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, "Wesoła sanna", od wtorku, 21 listopada...

Śladami ks. Wernitza i księcia Tumaniszwili

Akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach odbyła...

Kolejny Wierusz w kolekcji. Tym razem za 290 tys. złotych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach cieszy się kolejnym sukcesem polegającym...