Reklama

Dzień Ziemi: zarybianie, zabawa i edukacja (ekoporadnik)

Data:

- Reklama -

W Suwałkach obchody Światowego Dnia Ziemi, przypadające 22 kwietnia, rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. W akcję włączyli się uczniowie, przedstawiciele NGO-sów i przedszkolaki. Suwalski Ośrodek Kultury w piątek na bulwarach zorganizował kolejną edycję inicjatywy „Człowiek i rzeka. Zarybianie Czarnej Hańczy”.

W niedzielę mieszkańcy mogą wziąć udział w kolejnej akcji „Zbieramy Śmieci w Suwałkach” (początek o godz. 11.00 – obszar na rzeką od ul. Bakałarzewskiej w stronę szpitala). Wcześniej zajęcia edukacje zostały przeprowadzone w szkołach i przedszkolach.

Dziś do Czarnej Hańczy trafiło 200 pstrągów potokowych – tylko z okazji obchodów Dnia Ziemi. We wtorek, 18 kwietnia zarybianie zostało przeprowadzone na szerszą skalę – do wody wypuszczono 1800 ryb.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest corocznie 22 kwietnia i jest to święto ekologiczne, które ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska naturalnego. Dzień ten został ustanowiony w 1970 roku przez senatora Stanów Zjednoczonych Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby w swoim kraju. Obecnie Światowy Dzień Ziemi jest obchodzony w ponad 190 krajach na całym świecie, a jego głównymi celami są promowanie działań na rzecz ochrony środowiska, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcanie do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

O zarybianiu Czarnej Hańczy mówi Waldemar Bujkowski z Zakładu Rybackiego PZW w Suwałkach (Gawrych-Ruda):

Fot. Niebywałe Suwałki


Codzienne nawyki mają wpływ na naszą planetę, a nawet małe zmiany w naszym stylu życia mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Jak możemy zacząć dbać o naszą planetę już dziś:

 1. Oszczędzaj energię

Oszczędzanie energii to ważny aspekt dbania o środowisko, ponieważ produkcja energii często wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, które wpływają na zmiany klimatu.

 • Wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz.
 • Korzystaj z energooszczędnych żarówek: Energooszczędne żarówki zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, a ich żywotność jest zazwyczaj dłuższa. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz energię, ale także pieniądze na rachunkach za prąd.
 • Unikaj trybu stand-by: Urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, konsole do gier czy odtwarzacze DVD, często mają tryb stand-by, który zużywa energię nawet wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone.
 • Wybieraj urządzenia o klasie energetycznej A+++: W sklepach z elektroniką warto szukać urządzeń, które posiadają najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++. Dzięki temu możesz być pewny, że urządzenie zużywa minimalną ilość energii i nie wpływa negatywnie na środowisko.
 • Używaj naturalnego światła: Korzystaj z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe. Otwieraj żaluzje, odsłaniaj rolety, aby wpuszczać jak najwięcej światła do pomieszczenia. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz energię, ale także dbasz o swoje zdrowie i samopoczucie.
 • Używaj sprzętu AGD w pełni: Pralki, suszarki czy zmywarki należy uruchamiać tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz energię, ale także wodę.
 • Instaluj panele fotowoltaiczne: Panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, co jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Dzięki nim możesz zmniejszyć rachunki za prąd i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska.

2. Oszczędzaj wodę

Oszczędzanie wody jest równie ważne jak oszczędzanie energii, ponieważ woda jest cennym zasobem naturalnym, który wymaga ochrony. Wiele regionów na świecie boryka się z problemami związanymi z niedoborem wody, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy dbali o jej oszczędne zużywanie.

 • Napraw przecieki: Przecieki w kranach, toalecie czy pralce to jedna z głównych przyczyn marnowania wody. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoje urządzenia i naprawiać przecieki, gdy tylko się pojawią.
 • Krótkie prysznice: Krótsze prysznice to sposób na oszczędzanie wody. Stosuj się do zasady „5 minut dla Ziemi” i ogranicz czas spędzony pod prysznicem. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz wodę, ale także energię potrzebną do jej ogrzania.
 • Wyłączaj kran podczas mycia zębów: Podczas mycia zębów wiele osób pozostawia kran otwarty, co prowadzi do marnowania dużej ilości wody. Dlatego ważne jest, aby zamykać kran podczas mycia zębów i używać tylko tyle wody, ile jest potrzebne.
 • Używaj wody deszczowej: Woda deszczowa to świetne źródło wody do podlewania roślin czy mycia samochodu. Zainstaluj zbiornik na deszczówkę i wykorzystaj ją w codziennym życiu.
 • Zmniejszaj ilość wykorzystywanej wody: Istnieją proste sposoby na zmniejszenie ilości wody wykorzystywanej w codziennych czynnościach. Na przykład, używaj pełnej pojemności pralki i zmywarki, a nie włączaj ich, gdy są tylko częściowo załadowane. Wybieraj też naczynia o dużych pojemnościach, aby uniknąć konieczności częstego mycia.
 • Zbieraj wodę do irygacji roślin: Woda, która jest wykorzystywana do gotowania lub mycia warzyw i owoców, może być zbierana i używana do podlewania roślin.
 • Wspieraj organizacje zajmujące się ochroną wody: Wiele organizacji zajmuje się ochroną wody na świecie, prowadząc kampanie edukacyjne, inwestując w rozwój technologii oszczędzania wody oraz dbając o stan rzek i jezior. Wsparcie takich organizacji może przyczynić się do ochrony wody i ochrony środowiska.

3. Recykling

Recykling to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska, która polega na przetwarzaniu odpadów na nowe surowce, zamiast wyrzucania ich na składowiska i zanieczyszczanie środowiska. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko i regularnie przystępuje do recyklingu.

 • Zbieraj i segreguj odpady: Ważne jest, aby na bieżąco zbierać i segregować odpady, aby umożliwić ich późniejsze przetworzenie. Wiele miast i gmin oferuje osobne pojemniki na różne rodzaje odpadów, takie jak szkło, papier, tworzywa sztuczne i metale.
 • Zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniach: Na opakowaniach produktów często umieszczone są oznaczenia, które informują, czy dany materiał nadaje się do recyklingu i w jaki sposób powinien być segregowany. Ważne jest, aby zwracać na nie uwagę i postępować zgodnie z instrukcjami.
 • Używaj toreb wielokrotnego użytku: Torebki jednorazowe to jedno z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Dlatego warto zainwestować w torebki wielokrotnego użytku i używać ich zamiast jednorazowych.
 • Elektronika – telewizory, telefony komórkowe i komputery, zawierają wiele cennych surowców, które mogą być przetworzone na nowe produkty.
 • Wykorzystuj odpady organiczne: Odpady organiczne, takie jak skorupki jaj, fusy kawy czy liście, mogą być przetwarzane na kompost i wykorzystywane do nawożenia roślin.
 • Unikaj marnowania jedzenia: Marnowanie jedzenia to również rodzaj marnotrawstwa zasobów naturalnych. Dlatego ważne jest, aby planować zakupy i przygotowywać tylko tyle jedzenia, ile potrzeba.
 • Wspieraj przedsięwzięcia związane z recyklingiem: Wiele organizacji i przedsiębiorstw zajmuje się przetwarzaniem odpadów na nowe produkty, jak również prowadzi kampanie edukacyjne, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat recyklingu. Wsparcie takich przedsięwzięć może przyczynić się do ochrony środowiska.

4. Korzystaj z transportu publicznego lub z roweru

Im mniej samochodów na drodze, tym mniej emisji spalin. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj transport publiczny lub rower. Jeśli musisz użyć samochodu, możesz również wybrać auto o małej pojemności lub zasilane alternatywnie niż paliwo.

5. Jedz mniej mięsa

Produkcja mięsa generuje duże ilości gazów cieplarnianych, a także przyczynia się do wylesiania i degradacji środowiska naturalnego. Zredukuj ilość mięsa w diecie lub wybieraj produkty z certyfikatami pochodzącymi z ekologicznych źródeł.

6. Kupuj lokalnie i sezonowo

Kupowanie lokalnych i sezonowych produktów to kolejny sposób na ochronę środowiska.

 • Mniejszy wpływ na środowisko: Kupowanie lokalnych i sezonowych produktów zmniejsza ilość energii i zasobów potrzebnych do ich transportu i przechowywania. Dzięki temu zmniejsza się także emisja gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych.
 • Wsparcie lokalnych rolników: Kupując produkty lokalne, wspierasz lokalne gospodarstwa rolne i małe firmy, co przyczynia się do rozwoju lokalnej gospodarki.
 • Lepszy smak i jakość: Produkty sezonowe są zwykle świeższe i smaczniejsze, ponieważ zostały zebrane w odpowiednim czasie i w odpowiednich warunkach.
 • Ochrona różnorodności biologicznej: Wybierając sezonowe owoce i warzywa, pomagasz w zachowaniu różnorodności biologicznej, ponieważ wspierasz uprawy nie tylko popularnych gatunków, ale także tych mniej znanych.
 • Mniejsza ilość odpadów: Kupowanie sezonowych produktów oznacza, że ​​nie kupujemy owoców i warzyw z innych części świata, które są przewożone w specjalnych pojemnikach. To z kolei prowadzi do tego, że mniej odpadów powstaje w procesie produkcji i transportu.
 • Jak można postępować w praktyce? Warto rozejrzeć się za sklepami ze zdrową żywnością i targami rolniczymi, gdzie można kupić świeże produkty pochodzące z lokalnych gospodarstw. Warto także zastanowić się nad tym, jakie owoce i warzywa są dostępne w danym sezonie i włączyć je do swojej codziennej diety. W ten sposób nie tylko dbasz o swoje zdrowie, ale także wspierasz lokalnych rolników i chronisz środowisko.

7. Wybieraj produkty ekologiczne

Wybieranie produktów ekologicznych to kolejny sposób na codzienne dbanie o środowisko. Produkty ekologiczne to te, które powstały w procesie produkcji, który nie szkodził środowisku naturalnemu.

 • Mniejsza ilość pestycydów: W produkcji ekologicznej stosuje się znacznie mniejszą ilość pestycydów i środków chemicznych niż w konwencjonalnej produkcji. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich obecności w naszej żywności i zanieczyszczenia wód gruntowych.
 • Ochrona gleby i wody: W produkcji ekologicznej nie stosuje się nawozów chemicznych i sztucznych hormonów, co przyczynia się do ochrony gleby i wody przed zanieczyszczeniem.
 • Bezpieczeństwo dla zdrowia: Produkty ekologiczne są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie zawierają szkodliwych dodatków, sztucznych barwników i konserwantów.
 • Lepszy smak i jakość: Produkty ekologiczne są zwykle świeższe i smaczniejsze, ponieważ pochodzą z naturalnych źródeł i nie są poddawane procesom chemicznym.
 • Wsparcie dla ekosystemów: Kupując produkty ekologiczne, wspierasz rolnictwo ekologiczne i dbasz o ekosystemy, ponieważ ten rodzaj produkcji zapewnia ochronę różnorodności biologicznej i przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
 • Jak można postępować w praktyce? Warto zwracać uwagę na certyfikaty ekologiczne na opakowaniach produktów. W ten sposób można być pewnym, że produkt spełnia określone standardy ekologiczne. Warto także rozejrzeć się za sklepami ze zdrową żywnością, które oferują szeroką gamę produktów ekologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

Łowcy okazji zacierają ręce. Klientom, którzy zrobią zakupy w...

W tym tygodniu – moc wydarzeń

Im bliżej weekendu, tym więcej propozycji - w tym...

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

Suwałki mają ogromny potencjał do rozwoju infrastruktury dla pieszych...