Reklama

Z regionu: 200 lat Kanału Augustowskiego. W kwietniu rozpoczną się główne obchody

Data:

- Reklama -

Przez cały 2023 r. będą odbywały się wydarzenia z Kanałem Augustowskim w roli głównej, a jedno z ważniejszych będzie miało miejsce już 29 kwietnia, kiedy zostanie otwarty sezon żeglugowy. W planach są konferencje, wystawy, konkursy, wydarzenia sportowe, takie jak rajdy i wycieczki. Jedną z atrakcji ma być spływ z udziałem 200 kajaków.

Punktem kulminacyjnym roku jubileuszowego będzie otwarcie na przełomie kwietnia i maja sezonu żeglugowego. Uhonorowany zostanie też gen. Ignacy Prądzyński  – wybitny inżynier, autor projektu Kanału Augustowskiego (w swoich pamiętnikach określił go jako „arcydzieło”), a także znakomity oficer i strateg wojenny, uczestnik powstania listopadowego. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa podlaskiego nad kanałem stanie pomnik jego twórców i właśnie gen. Prądzyńskiego.

Mierząca ponad 100 kilometrów długości droga wodna jest właściwie siecią sztucznych kanałów łączących uregulowane koryta rzeczne Netty, Czarnej Hańczy i jeziora augustowskie. Kanał Augustowski to obiekt transgraniczny, który dzieli granica pomiędzy Polską i Białorusią. Na skutek podziału Europy po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazło się 80 km Kanału z 14 śluzami. Jedna śluza przebiega w pasie granicznym, a trzy znajdują się po stronie białoruskiej. Na ten najdłuższy zabytek budownictwa hydrologicznego składa się: 35,05 km skanalizowanych rzek, 44,85 km sztucznych przekopów, 21,30 km jezior. Różnice poziomów wód pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wynoszą od ok. 0,8 m do ok. 7,46 m.

Mimo ambitnych i odważnych planów, Kanał Augustowski nigdy nie stał się drogą wodną służącą transportowi towarów z Królestwa Polskiego do bałtyckich portów należących do Imperium Rosyjskiego. Polski odcinek kanału do lat 80. XX wieku służył do transportu drewna, a przez dekady zyskiwał coraz większą popularność w obszarze turystyki.

W 1968 r. Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków, a decyzją Prezydenta RP w 2007 r. stał się Pomnikiem Historii. Kandydował też do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako obiekt kulturowy (aby to nastąpiło, konieczne jest jednak wprowadzenie zmian formalnych we wniosku i zgłoszenie kanału jako obiektu kulturowo-przyrodniczego).

PROGRAM OBCHODÓW 200 LAT KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Augustowie powstanie nowy mural. Miasto ogłosiło konkurs

W związku z obchodami 200-lecia Kanału Augustowskiego, Urząd Miejski...

Moje miejsca – Suwalszczyzna. Przewodnik osobisty

Przypatrując się ofercie gospodarstw agroturystycznych można zauważyć, że dużą...

Majówka na Suwalszczyźnie. Sprawdź, co się będzie działo (konkurs z biletami)

Majówka w Suwałkach, w Raczkach, Sejnach, a może w Augustowie...