Reklama

Bulwary czeka rozbudowa, więc nowa ścieżka rowerowa powstanie

Data:

- Reklama -

O budowę nowej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Czarna Hańcza dopytywała w maju radna Anna Ruszewska z klubu „Suwałki Przyszłości”. Rozbudowa bulwarów i udostępnienie przestrzeni dla mieszkańców na jak najdłuższym odcinku rzeki w granicach miasta stanowi  – jak wynika z odpowiedzi prezydenta Czesława Renkiewicza – jeden z priorytetów.

Teren, o który pytała radna (od mostu na ul. Adama Mickiewicza do ul. Władysława Reymonta), został uwzględniony w „Strategii Rozwoju Miasta. Suwałki 2030” jako jeden z celów uatrakcyjnienia przestrzeni publicznej poprzez rozwój terenów rekreacyjnych.

– Obecnie, wykorzystując pojawiające się możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego, Miasto Suwałki konsekwentnie zgłasza kolejne projekty mające na celu udostępnienie dla mieszkańców nowych przestrzeni nad rzeką Czarną Hańczą. W lutym 2023 r. Miasto Suwałki złożyło projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, dotyczący tworzenia nowych terenów zielonych, ochrony bioróżnorodności oraz zazieleniania miasta. W ramach tego projektu planuje się m.in. utworzenie 4 parków kieszonkowych, w tym jednego przy ul. 1 Maja nad rzeką Czarna Hańcza, a także powstanie 2 parków linearnych, rozbetonowanie nawierzchni w 3 miejscach w mieście oraz wykonanie 6 zielonych przystanków – przypomniał w piśmie prezydent Suwałk, dodając, że innym projektem, realizowanym wspólnie z litewskim miastem Olita, jest zagospodarowanie terenu między ulicami 24 Sierpnia i Tadeusza Kościuszki nad rzeką Czarna Hańcza, gdzie planowany jest ogród sensoryczny, mający na celu oddziaływanie terapeutyczno-edukacyjne na wszystkie zmysły odbiorcy.

Prezydent w swojej odpowiedzi zaznaczył, że środki na budowę ścieżki rowerowej będą pochodzić w puli Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027. W celu współpracy Miasto i Gmina Suwałki podpisały specjalne porozumienie. Jak przypomina Czesław Renkiewicz – projekt ten zakłada m.in. zagospodarowanie terenów zielonych poprzez kontynuację wykonania bulwarów nadrzecznych wraz ze ścieżką edukacyjno-poznawczą wzdłuż rzeki Czarna Hańcza od ul. 100-Lecia Niepodległości do ul. Sikorskiego.

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

Suwałki mają ogromny potencjał do rozwoju infrastruktury dla pieszych...

Wykonawca tężni wybrany

To jedna z inwestycji, która wygrała w głosowaniu mieszkańców...

Kolejne drzewa na bulwarach. Sadziły je dzieci, sadziła i młodzież

Za nami akcja sadzenia drzewa na bulwarach nad Czarną...

Tężnia na bulwarach: Dwie oferty w przetargu

Firmy z Libiąża i Piaseczna złożyły oferty w przetargu...