Reklama

Bulwary czeka rozbudowa, więc nowa ścieżka rowerowa powstanie

Data:

- Reklama -

O budowę nowej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Czarna Hańcza dopytywała w maju radna Anna Ruszewska z klubu „Suwałki Przyszłości”. Rozbudowa bulwarów i udostępnienie przestrzeni dla mieszkańców na jak najdłuższym odcinku rzeki w granicach miasta stanowi  – jak wynika z odpowiedzi prezydenta Czesława Renkiewicza – jeden z priorytetów.

Teren, o który pytała radna (od mostu na ul. Adama Mickiewicza do ul. Władysława Reymonta), został uwzględniony w „Strategii Rozwoju Miasta. Suwałki 2030” jako jeden z celów uatrakcyjnienia przestrzeni publicznej poprzez rozwój terenów rekreacyjnych.

– Obecnie, wykorzystując pojawiające się możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego, Miasto Suwałki konsekwentnie zgłasza kolejne projekty mające na celu udostępnienie dla mieszkańców nowych przestrzeni nad rzeką Czarną Hańczą. W lutym 2023 r. Miasto Suwałki złożyło projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, dotyczący tworzenia nowych terenów zielonych, ochrony bioróżnorodności oraz zazieleniania miasta. W ramach tego projektu planuje się m.in. utworzenie 4 parków kieszonkowych, w tym jednego przy ul. 1 Maja nad rzeką Czarna Hańcza, a także powstanie 2 parków linearnych, rozbetonowanie nawierzchni w 3 miejscach w mieście oraz wykonanie 6 zielonych przystanków – przypomniał w piśmie prezydent Suwałk, dodając, że innym projektem, realizowanym wspólnie z litewskim miastem Olita, jest zagospodarowanie terenu między ulicami 24 Sierpnia i Tadeusza Kościuszki nad rzeką Czarna Hańcza, gdzie planowany jest ogród sensoryczny, mający na celu oddziaływanie terapeutyczno-edukacyjne na wszystkie zmysły odbiorcy.

Prezydent w swojej odpowiedzi zaznaczył, że środki na budowę ścieżki rowerowej będą pochodzić w puli Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027. W celu współpracy Miasto i Gmina Suwałki podpisały specjalne porozumienie. Jak przypomina Czesław Renkiewicz – projekt ten zakłada m.in. zagospodarowanie terenów zielonych poprzez kontynuację wykonania bulwarów nadrzecznych wraz ze ścieżką edukacyjno-poznawczą wzdłuż rzeki Czarna Hańcza od ul. 100-Lecia Niepodległości do ul. Sikorskiego.

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wybory 2024: Kto startuje z urzędującym prezydentem Suwałk?

Stoimy przed wyborem nowych przedstawicieli do Rady Miejskiej w...

Mural EkoWizji na bulwarach

Kolejny mural, który ożywi suwalskie bulwary, odsłonięty. Pomysł ten...

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

Suwałki mają ogromny potencjał do rozwoju infrastruktury dla pieszych...

Wykonawca tężni wybrany

To jedna z inwestycji, która wygrała w głosowaniu mieszkańców...