Reklama

„Nad Czarną Hańczą” działa od 15 lat. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji

Data:

- Reklama -

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” obchodzi 15-lecie istnienia. Jako jeden z elementów tego jubileuszu, we wtorek, 4 lipca, w Suwałkach (przy Muzeum im. Marii Konopnickiej, od strony ul. A. Wajdy) otwarto wystawę plansz prezentujących osiągnięcia wydawnicze Stowarzyszenia.

Wśród założycieli „Nad Czarną Hańczą” znaleźli się m.in: Andrzej Chuchnowski, Stanisław Kurak, Teresa Świerubska. – To oni zapoczątkowali proces twórczy i wydawniczy, który zaowocował wieloma publikacjami związanymi z Suwalszczyzną i ludźmi z nią związanymi – stwierdził podczas otwarcia wystawy Henryk Kudela.

W ciągu 15 lat istnienia Stowarzyszenie wydało 20 publikacji. Wśród nich są takie tytuły jak „Dom” autorstwa Andrzeja Strumiłły, „Teka Twórczości” Wiesława Osewskiego czy „Księga 300-lecia Suwałk” – okolicznościowe wydawnictwo pod egidą Prezydenta Miasta Suwałk. Każda z tych publikacji jest dowodem na to, jak wiele można osiągnąć, angażując się w ochronę dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. – Chcieć to móc – podkreślił dziś Henryk Kudela.

Stowarzyszenie nie ogranicza się tylko do działalności wydawniczej. Organizuje różnego rodzaju imprezy, takie jak np. koncerty i wystawy, czego dowodem jest choćby ekspozycja plansz wydawniczych lub do niedawna prezentowana w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej wystawa rysunków satyrycznych nieżyjącego już artysty Wiesława Osewskiego. W sierpniu w Hotelu Loft 1898 odbędzie się koncert Krzysztofa Daukszewicza.

Koncert Krzysztofa Daukszewicza w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach

Jak zaznaczył Henryk Kudela – Stowarzyszenie „Nad Czarną Hańczą” istnieje dzięki wsparciu wielu osób i pracy zespołowej. – Internet spełnia swoją rolę, ale zapotrzebowanie na dobre książki jest również wysokie. Nasze publikacje rozchodzą się szybko, ciągle otrzymujemy pytania o kolejne wydania. Spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi, którzy nam pomogli. Samorządy miejskie i gminne oraz firmy angażują się w nasze inicjatywy. To jest nasze największe osiągnięcie – podsumował Henryk Kudela.

Obecnie Stowarzyszenie przygotowuje historię swojej działalności, która ukaże się w formie książkowej. W portfolio „Nad Czarną Hańczą” znajdują się publikacje nie tylko wyżej wspomnianych autorów, ale także: Jana Bacewicza, Macieja Ambrosiewicza, Zbigniewa Gniedziejki.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Koncerty, spotkania, wyprawy

W tym tygodniu dowiemy się więcej o nietoperzach, pozwiedzamy,...