Reklama

Piękno starego ornamentu. Powrót do tkania sejpaka

Data:

- Reklama -

W pracowniach sejneńskiego „Pogranicza” można zdobyć wiele praktycznych umiejętności. Przykładem takich działań, zakorzenionych w kulturze i tradycji, jest choćby nauka tkactwa.

Na podst. informacji prasowej, Urszula Wasilewska.

Po zaproszeniu uczestników do tkania sejpaka odbyły się pierwsze zajęcia. Rozpoczęły się w maju wprowadzeniem w bogate tradycje tkactwa i rękodzieła regionu ze szczególnym naciskiem na technikę sejpaka i jego specyfikę.

Uczestnicy warsztatów odbyli dwie podróże – pierwszą do Żegar, gdzie w domowej pracowni Mistrzyni Małgorzata Huścio zaprezentowała i omówiła swoje bogate zbiory tkanin wykonanych różnymi technikami. Część z nich to bardzo stare prace jej mamy i babci. Duża liczba prac to efekty współpracy z twórczyniami ludowymi z Sejneńszczyzny.

Następną podróżą była wyprawa do Puńska i zwiedzanie Muzeum Etnograficznego „Stara Plebania”. Zbiory muzeum zaprezentowała grupie Anastazja Sidor. Etnografka opowiedziała o zgromadzonych, bogatych zbiorach muzeum, omówiła sylwetki najbardziej znanych twórczyń litewskich wykonujących głównie sejpaka. Po prelekcjach i prezentacjach Małgorzata Huścio wprowadziła uczestników w tajniki działania znajdujących się w Pracowni Tkania krosien ludowych (jest ich aż pięć). Pokazała sposób naniesienia nici osnowy na krosna oraz zaprezentowała działanie snowadła, na którym powstała nić osnowy. Osoby biorące udział w projekcie wspólnie przygotowały tzw. warkocz z nitkami osnowy. Będzie on nakładany na krosna. Z zakupionych do zadania nici, uczestnicy zaczęli pierwsze, praktyczne, próbne tkaniny na krosnach.

Fot. Pracownia Tkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Bożena Szroeder z Sejn nominowana do Nagrody Korczaka 2024

Bożena Szroeder z Sejn została nominowana do Nagrody Korczaka...

Lektorium Sejneńskie – Podróże 2023 dobiegło końca

Młodzież licealna z Suwalszczyzny zakończyła właśnie udział w projekcie...

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

W sejneńskiej Białej Synagodze niezwykła wystawa. Powraca echo historii i tragedii wileńskich Żydów

"Pamięć roślin", nowa wystawa w Białej Synagodze w Sejnach...