Reklama

Zbierają wzory tkackie północno-wschodniej Polski

Data:

- Reklama -

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku uruchomił interesujący projekt promujący bogactwo tkanin ludowych zatytułowany „Podlaskie Sploty – IV Festiwal Tkactwa”.

Organizatorzy zwracają się z prośbą do mieszkańców regionu o udostępnienie unikatowych tkanin. W wielu domach na terenie Suwalszczyzny i Podlasia można dziś natknąć się na piękne tkackie wyroby, które niegdyś stanowiły nieodłączny element posagu i wyposażenia mieszkań. To ostatnia okazja, by uwiecznić rzemiosło tkackie, które kiedyś było powszechne na terenie całego północno-wschodniego obszaru Polski.

Gromadzone na wystawie prace zostaną starannie sfotografowane, odpowiednio opracowane i zaprezentowane w formie artykułu na stronie internetowej należącej do Podlaskiego Instytutu Kultury. Dodatkowo, te unikalne tkaniny znajdą swoje miejsce na stronach ośrodków kultury biorących udział w tym projekcie. PIK liczy, że uda się poszerzyć wiedzę o tradycjach ludowych tego regionu oraz zwrócić uwagę na potrzebę ochrony tego cennego dziedzictwa kulturowego.

Aby podzielić się swoją tkaniną na organizowanej wystawie, należy materiały wraz z wypełnioną metryczką dostarczyć do siedziby Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki do 31 sierpnia 2023 r. w godzinach od 8:00 do 16:00. Po zakończeniu wystawy we wrześniu, tkaniny zostaną zwrócone ich właścicielom.

Więcej informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwa rekrutacja na warsztaty tkackie w Suwałkach

Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) realizuje nowy projekt warsztatów tkackich,...

W „Pograniczu” powstają sejpaki

W Pograniczu trwają warsztaty rękodzielnicze związane ze starą techniką...

Powrót do korzeni. Zespół „Wigranie” świętuje 20-lecie działalności (audio)

Wigranie, zespół śpiewaczy ze Starego Folwarku, obchodzi w tym...

Tkactwo pod okiem mistrzyni

Zakończył się kolejny projekt tkacki realizowany przez Suwalski Ośrodek...