Reklama

Dziesięć lat Suwalskiego Ośrodka Kultury. Przed nami wiele wydarzeń

Data:

- Reklama -

Minęło już dziesięć lat od momentu, kiedy w Suwałkach zaczęło bić nowe serce dla kultury – Suwalski Ośrodek Kultury. W roku 2013, w obliczu dynamicznego rozwoju miasta i coraz większego zapotrzebowania na różnorodne wydarzenia artystyczne, zrodziła się idea stworzenia miejsca, w którym kultura i sztuka ożyją na nowo, z połączenia dwóch instytucji Młodzieżowego Domu Kultury oraz Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Pomysł stworzenia Suwalskiego Ośrodka Kultury polegał na połączeniu dwóch instytucji w jedną dynamiczną całość. Przeznaczono aż 41 milionów złotych na to ambitne przedsięwzięcie. Obiekt powstał na terenie, na którym wcześniej nic nie istniało. Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk przypomniał, że zainwestowano w tę inicjatywę „50 procent funduszy miejskich”. – Z perspektywy czasu można ocenić, że była to dobra decyzja. SOK kształtuje życie kulturalne miasta i regionu, występują w nim najwięksi polscy artyści i artyści z zagranicy. To instytucja frontowa – ocenia Roman Rynkowski.

Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, Ignacy Ołów, podkreśla główne cele instytucji, wśród których najważniejsze to zapewnienie dostępu do sztuki wysokiej jakości oraz edukacja dzieci i młodzieży. Ośrodek ten ma na celu nie tylko zapewnienie rozrywki, lecz również podniesienie poziomu edukacji kulturalnej społeczności. Ołów akcentuje, że SOK to również obiekt wykorzystujący nowoczesne technologie. „Scena przygotowana jest do prezentacji oper, operetek, spektakli. Mechanika jest bardzo droga i bardzo dobra. Holendrzy są w stanie dokonać napraw zdalnie” – mówi dyrektor.

Ośrodek stawia na różnorodność oferty i kadrę instruktorską, łącząc doświadczonych ludzi z młodym spojrzeniem. Wyzwaniem stojącym przed instytucją jest nadchodząca zmiana pokoleniowa, związana z tym, że „15 pracowników nabyło lub wkrótce nabędzie prawa emerytalne” – jak zaznacza dyrektor. Suwalski Ośrodek Kultury musi przygotować się na nowe wyzwania.

Ośrodek może pochwalić się trzema budynkami: przy ulicach T. Noniewicza, Papieża Jana Pawła II i Starą Łaźnią na bulwarach oraz Galerią Jednego Obrazu. Z licznych pracowni tygodniowo korzysta nawet około 1500 osób, a w ciągu roku oferta trafia do ponad 952 tysięcy osób (wielu mieszkańców miasta i regionu powraca do SOK-u regularnie, aby skorzystać z bogatej oferty instytucji). Sukces ten opiera się na zróżnicowanych wydarzeniach, takich jak zajęcia edukacyjne, warsztaty, koncerty zespołów i orkiestry kameralnej, czy występy Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.

Obchodząc dziesięciolecie istnienia, Suwalski Ośrodek Kultury planuje szereg wydarzeń, które dostarczą zarówno artystycznych wrażeń, jak i refleksji nad przeszłością i przyszłością kulturalnej misji instytucji. Od wernisażu wystawy malarstwa i rysunku Ewy Miazek, przez wystawę zdjęć dokumentujących dziesięć lat istnienia ośrodka, po spektakl operetkowy inaugurujący 17. sezon artystycznego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej – wszystkie te wydarzenia podkreślają istotną rolę ośrodka w kształtowaniu kultury lokalnej.

Dziesięć lat Suwalskiego Ośrodka Kultury to czas owocnej pracy, wzrostu i inspiracji dla mieszkańców miasta i regionu. To przykład inwestycji w kulturę, która przynosi nie tylko artystyczną wartość, ale również rozwija społeczność i wpływa na jakość życia mieszkańców.

Wydarzenia, jakie odbędą się w ramach obchodów: 15.09.2023 „Kult i tumult” wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Ewy Miazek, Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71, wstęp wolny, godz. 17.00; 15.09.2023 „10 lat Suwalskiego Ośrodka Kultury” wystawa zdjęć, Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5, wstęp wolny, godz. 19.00; 15.09.2023 „W krainie Czardasza” spektakl operetkowy, inauguracja 17. sezonu artystycznego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Cezarego Gójskiego, sala im. Andrzeja Wajdy, bilety: 50 zł, godz. 19.30; 16.09.2023 Dzień otwarty w pracowniach SOK, ul. Jana Pawła II 5, ul. Noniewicza 71, wstęp wolny, godz. 12.00-16.00; 16.09.2023 Koncert Rockowy Zespołów SOK, Sala Kameralna, wstęp wolny, godz. 17.00; 17.09.2023 KONCERT BISZ, MARIKA, MATYLDA/ŁUKASIEWICZ, sala im. Andrzeja Wajdy, bilety: od 80 zł, godz. 18.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Są pieniądze na boks i bieganie

Czas na nową energią. W tym okresie, kiedy trawa...

SUWER-em na Księżyc i z powrotem

Na ten moment miłośnicy rowerów miejskich wyczekiwali z niecierpliwością...

Umowy na prowadzenie klubów seniora podpisane. Kolejny rok wsparcia starszego pokolenia

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podpisał w środę, 10 stycznia...

„Suwalszczyzna” oczarowała! Porywający występ na zakończenie świętowania 10-lecia SOK-u

Mnóstwo imprez, koncertów, wystaw, prężnie działające pracownie, ciekawe propozycje...