Czas na nową energią. W tym okresie, kiedy trawa zaczyna zielenieć, sport staje się nie tylko sposobem na aktywne spędzanie czasu, ale również kluczowym elementem promocji zdrowego stylu życia. W tym kontekście, miasto Suwałki, we współpracy z Olitą i Druskiennikami, realizuje projekt „Sportowe Pogranicze”, który ma na celu rozwijanie sportu i promowanie aktywnego trybu życia w regionie.
Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk podczas poniedziałkowej (5 marca) konferencji prasowej na stadionie lekkoatletycznym poinformował, że projekt polsko-litewski otrzymał dofinansowanie w wysokości 328 tysięcy euro. Dofinansowanie stanowi 80% całkowitych kosztów. 26 tysięcy euro to wkład własny Suwałk.
Jednym z kluczowych elementów projektu jest inwestycja w dwie główne dziedziny sportowe: bieganie i boks – pięściarstwo. Działania te mają na celu zachęcenie mieszkańców do aktywności fizycznej oraz dbanie o ich zdrowie i formę.
Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach (OSiR), zapowiada, że dzięki pozyskanym pieniądzom możliwa będzie rozbudowa sekcji bokserskiej – zakup ringu treningowego oraz strojów treningowych i startowych, a także wagi do analizy składu ciała i organizację międzynarodowego obozu kondycyjnego.
Drugim komponentem projektu jest organizacja serii imprez biegowych – w 2024 i 2025 roku. Planowane są liczne wydarzenia, w tym Miejskie Święto Biegania, zawody na trasach o długościach 10,5 km i 5 km (na przełomie sierpnia i września). Dodatkowo, od kwietnia odbywać się będą bezpłatne treningi biegowe dla mieszkańców.
Suwalskie debiuty to kolejny ważny aspekt projektu, skupiający się na aktywizacji ruchowej 20 osób. Program obejmuje też wsparcie uczestników opieką trenera i dietetyka.
Ważnym elementem promocji aktywności fizycznej jest również odpowiednie oznakowanie tras biegowych wokół Zalewu Arkadia i na bulwarach nad Czarną Hańczą; a także zakup sprzętu do pomiaru czasu, który będzie wykorzystywany podczas imprez dla biegaczy.
Fot. Niebywałe Suwałki