Reklama

Inicjatywy społeczne i edukacyjne na rzecz osób z autyzmem i niepełnosprawnością: W planach szkolenia, remont ogrodu i budowa altany

Data:

- Reklama -

Rok szkolny dla Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów, prowadzącego szkoły „Bajka” i „Prolog”, już się rozpoczął, a wraz z nim nadeszły nowe plany i wyzwania. Oprócz tradycyjnej nauki, na horyzoncie pojawiają się inicjatywy społeczne i edukacyjne, które ukierunkowane są na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością i spektrum autyzmu.

Jednym z wyjątkowych projektów jest remont ogrodu wraz z budową altany o powierzchni 80 m kw., mającej służyć jako przestrzeń do relaksu i nauki dla dzieci nie tylko ze szkoły, ale również spoza niej.

Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach wśród licznych planów wymienia między innymi „Trening Umiejętności Społecznych„. To zadanie ma na celu zbudowanie bezpiecznej przestrzeni – grupy, w której dzieci z niepełnosprawnością i spektrum autyzmu mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne i poczuć się akceptowane. Projekt ten nie ogranicza się tylko do uczniów danej szkoły – otwarty jest również dla dzieci spoza placówki. To wyjątkowe podejście do integracji, pokazuje, że różnorodność jest siłą.

Tu powstanie altana – szkoła „Prolog” przy ul. L. M. Paca:

O planowanych działaniach opowiada Urszula Duda:

Warsztaty dla rodziców 

Inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnością nie obejmują tylko wsparcia dla samej grupy docelowej, ale również dla ich rodziców i całej lokalnej społeczności. Projekt „Szkoła dla Rodziców„, skierowany do 20 osób, to dowód na to, że wsparcie dla rodziny odgrywa kluczową rolę. Planowane szkolenie prawne (13 września) mają na celu wyjaśnienie nowych oraz obowiązujących przepisów i przywilejów dla osób z niepełnosprawnością, co jest niezwykle istotne w kontekście ich codziennego funkcjonowania.

Nie tylko edukacja, ale i zabawa

Projekt „Samodzielni, Aktywni, Tacy Sami„, jak zaznacza Renata Giczewska-Węcek z Podlaskiego Stowarzyszenia Terapeutów, to krok w kierunku podniesienia jakości życia osób ze spektrum autyzmu. Kampania społeczna w ramach tego projektu finansowanego z nowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich ma na celu zwiększenie świadomości wśród lokalnej społeczności na temat autyzmu, co może skutkować większą akceptacją i zrozumieniem. Cykl kawiarenek obywatelskich prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnością lub ze spektrum autyzmu (Kawiarenka Artystyczna przy ul. T. Noniewicza, zlokalizowana w Suwalskim Ośrodku Kultury, prowadzona jest przez uczniów szkoły „Prolog”) oraz spotkania edukacyjno-informacyjne dla młodzieży to kolejne elementy tej inicjatywy, które pokazują, że edukacja to klucz do zmiany społecznej. Zostanie też ogłoszony konkurs dla szkół na hasło, plakat i film. Nagrody otrzymają autorzy najlepszych konkursowych zadań i szkoły. Hasło i plakat będą prezentowane na autobusach komunikacji miejskiej w Suwałkach, a film udostępniony zostanie w Cinema Lumiere i prezentowany przed seansami filmowymi.

O projektach realizowanych przez PST – Renata Giczewska-Węcek:

Aktywizacja społeczna i zawodowa

Inicjatywy te kładą także nacisk na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością. Programy szkoleniowe, takie jak udział w praktykach w kawiarence czy kursy baristy oraz kelnera, pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności społecznych i zawodowych. To szansa na integrację oraz pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością mają wiele do zaoferowania społeczeństwu.

Wszystkie planowane do realizacji od września działania projektowe są bezpłatne. Informacje na temat naborów zostaną udostępnione na stronie PST i fanpage’u „Bajki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ponad 340 uczestników z całej Polski na VIII Konferencji „Spektrum potrzeb”

W sobotę, 27 kwietnia w godz. 8:00 - 19:00,...

Przed nami kolejna edycja turnieju bowlingowego

W środę, 21 marca w godz. 10:00-14:00 w Centrum...

Turniej, który łączy: Sportowe emocje znów w Suwałkach

W MK Bowling w CH Plaza w Suwałkach właśnie...

Szkolenia, konferencje, warsztaty. „Bajka” nie zwalnia tempa

Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa "Bajka" otrzymała tytuł Podlaskiej Marki...