Reklama

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

Data:

- Reklama -

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – ostatnie spotkanie kulturalne w tym sezonie. Wieczór ten został poświęcony pamięci nieżyjącego już artysty, Andrzeja Strumiłły, z okazji jego 96. urodzin. Główną atrakcją wieczoru była prezentacja drugiego wydania tomiku wierszy zatytułowanego „69”, który został pierwotnie wydany pięć lat wcześniej.

To drugie wydanie to hołd złożony nie tylko samemu Andrzejowi Strumille, ale także jego twórczości i dziedzictwu. Wzbogacone zostało o nowe treści, które stanowią cenne dopełnienie zbioru jego wierszy. W tomiku znajdziemy teksty napisane przez autorów takich jak: Bronisław Maj, Jarosław Ławski i Zbigniew Chojnowski. Te teksty stanowią laudacje i analizy twórczości Andrzeja Strumiłły, ukazując jego wyjątkowe miejsce w polskiej sztuce, również sztuce słowa.

Drugie wydanie tomiku zostało także uzupełnione o informacje na temat prestiżowych nagród, jakie ten zbiór wierszy zdobył. Andrzej Strumiłło otrzymał Honorowego Orfeusza, poetycką nagrodę imienia Konstantego Gałczyńskiego, co stanowiło niezwykłe uznanie jego talentu i wkładu w poezję. Ponadto, Instytut Książki uwzględnił ten tomik w katalogu „New Books from Poland 2020,” który stanowi ważne źródło informacji dla tłumaczy i wydawców zagranicznych. Te prestiżowe wyróżnienia stanowią potwierdzenie wartości twórczości Strumiłły.

Warto również wspomnieć o wkładzie Marianny Rant-Tanajewskiej i Jana Czernieckiego, którzy brali udział w przygotowaniu drugiego wydania tomiku „69”.

Kto nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, a chciałby nabyć tomik, wciąż może to uczynić. – Zachęcamy do kontaktu poprzez telefon lub e-mail. Możemy umówić się na spotkanie w Suwałkach. Chciałabym serdecznie podziękować naszemu mecenasowi – Lasom Państwowym, a w szczególności nadleśniczemu Nadleśnictwa Płaska, Romanowi Rogozińskiemu, którzy wspierali i sponsorowali zarówno pierwsze, jak i drugie wydanie tego tomiku – podkreśliła Anna Strumiłło, córka artysty i organizatorka wydarzenia.

Podczas wieczoru wspomnień przy kominku, goście mieli okazję delektować się pyszną zupą i aromatyczną herbatą, nie tylko słuchając wierszy, ale też oglądając krótki film poświęcony artyście.

Drugie wydanie tomiku „69” Andrzeja Strumiłły można nabyć w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie (koszt – 50 zł).

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na...

Kolejny tydzień koncertów: Shamrock, Trzaska, Molesta, Bokka, Możdżer, Miss God

Przed nami emocjonujące wydarzenia kulturalne - niezależnie od tego,...