Reklama

Poseł Jarosław Zieliński interpeluje w sprawie „czystek” kadrowych

Data:

- Reklama -

Interpelacja poselska w sprawie zmian na stanowiskach kierowniczych oraz sytuacji kadrowej w służbach podległych i nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) została złożona przez posła Jarosława Zielińskiego z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Posługuje się on argumentami dotyczącymi rzekomych „czystek” kadrowych oraz ich wpływu na stabilność i skuteczność służb, takich jak Policja, Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna.

Po wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku i objęciu władzy przez koalicję rządowo-parlamentarną 13 grudnia pod przewodnictwem Donalda Tuska, poseł Zieliński zauważa dynamiczne zmiany kadrowe w służbach mundurowych. Ostrzega w swojej interpelacji skierowanej do Marcina Kierwińskiego, szefa MSWiA przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami dla stabilności i skuteczności tych służb, wynikającymi z braku doświadczonych kandydatów na kluczowe stanowiska.

Zdaniem posła, liczne odejścia ze służby, szczególnie funkcjonariuszy korzystających z uprawnień do zaopatrzenia emerytalnego, mogą doprowadzić do destabilizacji służb i utraty zdolności wypełniania zadań statutowych. Zarzuca również, że masowe zmiany na stanowiskach kierowniczych często prowadzą do przyspieszonych awansów, co może negatywnie wpływać na efektywność służb.

Poseł Zieliński krytykuje także stanowisko koalicji z 13 grudnia, twierdząc, że fałszywie przedstawiają oni raporty odejść funkcjonariuszy jako wynik upolitycznienia służb w ostatnich latach. Przekonuje, że problem istnieje nie tylko w związku z poprzednimi rządami, lecz również w obecnym okresie, a zmiany kadrowe są dokonywane bez należytego przygotowania i procedur.

W interpelacji posła Zielińskiego znajdują się również konkretne pytania skierowane do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poseł pyta m.in. o to jakie zmiany kadrowe miały miejsce w Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej między 15 października 2023 a 13 grudnia 2023 roku; jakie zmiany kadrowe nastąpiły po 13 grudnia 2023 roku do chwili udzielenia odpowiedzi; ilu oficerów przeszło na zaopatrzenie emerytalne, nie posiadając pełnej wysługi lat, i jakie to pociąga za sobą roczne koszty budżetowe Zakładu Emerytalno-Rentownego MSWiA; jaki jest obecny stan służb podległych MSWiA, odnosząc się do danych dotyczących oficerów posiadających najwyższe stopnie służbowe; jakie mechanizmy planuje wprowadzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu zwiększenia zainteresowania służbami mundurowymi.

Foto ilustrujące (05 VII 2021 na suwalskim dworcu PKP): Wojciech Otłowski

3 KOMENTARZE

  1. Chłopie!!! Zapomniałeś co TY robiłeś??? jak dorwałeś się do władzy??? zrobiłeś takie czystki kadrowe i syf, że nie dało się już dalej służyć… wielu przez Ciebie odeszło ze służby. nie bądź bezczelny…

  2. „…Zarzuca również, że masowe zmiany na stanowiskach kierowniczych często prowadzą do przyspieszonych awansów, co może negatywnie wpływać na efektywność służb…” czytam i nie wierzę. To jak nasrać sąsiadowi na wycieraczkę i zwalić na kota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Posłowie dostali od rolników „żółte kartki”

W czwartek, 4 kwietnia, rolnicy w całej Polsce protestują,...

Poseł PiS nawołuje do działania ponad politycznymi podziałami. Trwa zbiórka podpisów w sprawie budowy drogi ekspresowej S8

Od lat mieszkańcy Suwalszczyzny zmagają się z niedogodnościami związanymi...

Rada Miejska w Suwałkach broni Marii Konopnickiej

Na posiedzeniu w środę, 27 marca Rada Miejska w...

Jarosław Zieliński w obronie Mickiewicza, Kochanowskiego i Konopnickiej

Interpelacja poselska Jarosława Zielińskiego z PiS, skierowana do Minister...