Nadchodzą wybory samorządowe – kluczowy moment, kiedy to my, jako mieszkańcy, mamy realny wpływ na kształtowanie przyszłości naszych lokalnych społeczności. „Co byś zrobił/zrobiła na swoim miejscu?” – to pytanie przyświeca nam podczas tych wyborów, przypominając, że każdy z nas ma moc kształtowania swojego otoczenia.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. w godzinach 7.00-21.00. Warto sprawdzić czy jest się ujętym we właściwym stałym obwodzie głosowania, za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji lub aplikacji mobilnej mObywatel. Tu możecie sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. W związku z dużą liczbą składanych wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania tuż przed samymi wyborami, nie zwlekajcie z tymi czynnościami do ostatniej chwili! Na wydanie decyzji urząd ma 5 dni.
Na kogo będziemy oddawać swój głos?
W wyborach samorządowych 7 kwietnia oddajemy swoje głosy na:
- radnych miasta
- radnych sejmiku województwa
- radnych powiatu
- radnych gminy
- radnych dzielnic, osiedli
- prezydenta miasta, burmistrza, wójta
Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.
Jak wybieramy?
Aby wziąć udział w wyborach samorządowych należy udać się do najbliższego lokalu wyborczego, okazać komisji dowód tożsamości i wypełnić karty do głosowania. Każdy głosujący otrzyma cztery karty do głosowania:
- z listą kandydatów do rady gminy
- z listą kandydatów do rady powiatu
- z listą kandydatów do sejmiku województwa
- z listą kandydatów na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).
Ale uwaga: W miastach na prawach powiatu głosujący otrzymają po trzy karty do głosowania. Dlaczego? W miastach na prawach powiatu nie odbywają się wybory do rad powiatu.
Kiedy głos jest nieważny?
Głos uznaje się za nieważny, kiedy w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”.
Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki. Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.