Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2024 roku będą miały miejsce 9 czerwca. Zarejestrowanych zostało łącznie 40 komitetów wyborczych, co świadczy o zróżnicowaniu politycznym i oczekiwaniach wyborców. W tych wyborach Polacy wybiorą 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.
W polskim systemie wyborczym do PE obowiązuje zasada proporcjonalności, co oznacza, że mandaty są przyznawane proporcjonalnie do liczby głosów uzyskanych przez poszczególne partie. Jednakże, aby wziąć udział w podziale mandatów, komitety wyborcze muszą przekroczyć próg wyborczy ustalony na poziomie 5% poparcia.
Polska jest podzielona na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą oddać głos na różnych kandydatów, jeśli ci reprezentują tę samą krajową partię polityczną. Na przykład, okręg 3 obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Głosowanie korespondencyjne jest dostępne jedynie dla wyborców z niepełnosprawnościami o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Aby skorzystać z tej formy głosowania, wyborca musi zgłosić swój zamiar do komisarza wyborczego najpóźniej na 15 dni przed dniem wyborów.
Natomiast głosowanie przez pełnomocnika jest możliwe dla wyborców z niepełnosprawnościami o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jak również dla tych, którzy mają ukończone 60 lat w dniu głosowania. Pełnomocnikiem może być tylko osoba zarejestrowana w tej samej gminie, co wyborca albo posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo do głosowania musi być złożone przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta najpóźniej 9 dni przed wyborami.
Te szczegóły organizacyjne mają zapewnić, że wszyscy obywatele, niezależnie od swojej sytuacji, mogą w pełni korzystać z prawa wyborczego i uczestniczyć w demokratycznym procesie wyborczym.
Znani są już kandydaci startujący z list KO w naszym okręgu obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie:
- Jacek Protas
- Tomasz Frankowski
- Anna Wojciechowska
- Alicja Łebkowska-Gołas
- Małgorzata Bochniarz
- Magdalena Milbrat-Pyżyńska
- Marek Tyszkiewicz
- Ireneusz Weryk
- Anna Naszkiewicz
- Anna Augustyn
Lewica w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim wystawiła z „jedynką” Bożenę Przyłuską (Nowa Lewica).
W PiS zmiana – w okręgu nr 3 „jedynką” Maciej Wąsik, a nie Jacek Kurski.
Awantura na naradzie w siedzibie #PiS i zamiana miejsc! Jacek Kurski na „dwójkę” w mazowieckim, Maciej Wąsik na „jedynkę” na Podlasiu. Rękę przyłożył do tego Marek Suski. O tym dziś w @FaktyTVN Plus ciekawe informacje o listach #Lewica i #Trzeciadroga https://t.co/ObvH4HTVp3
— Arleta Zalewska (@arletazalewska) April 26, 2024