Reklama

Osada na Cyplu kontynuuje 60-letnią tradycję w nowej odsłonie

Data:

- Reklama -

Nad Wigrami, we wsi Cimochowizna pod numerem 11, tuż przy Zatoce Harcerskiej na przepięknie położonym cyplu, od przeszło 60 lat działa pole namiotowe. Obiekt pochwalić się może długą historią. W tym miejscu w przeszłości zatrzymywali się m.in. Włodzimierz Nahorny, Szymon Kobyliński a także bywał tu Stanisław Tym.

Materiał partnera.

Centrum życia towarzyskiego

Rejon Cimochowizny i Starego Folwarku ze względu na swoje walory krajobrazowe od zawsze był ulubionym kierunkiem turystów nie tylko z Suwałk i okolic, ale też z innych rejonów Polski. Nie inaczej działo się w przypadku pola namiotowego Cimochowizna 11, które było centrum życia towarzyskiego. Z listów oraz ustnych przekazów wynika, że w dawnym schronisku które znajduje się na tym terenie regularnie pojawiali się m.in. Szymon Kobyliński, Waldemar Kazanecki, Włodzimierz Nahorny czy Stanisław Tym. Ciekawostką jest, że aktor znany z ról w Rozmowach Kontrolowanych, Misiu czy Rejsie w jednym z wywiadów wspominał, że w 1971 roku właśnie w Cimochowiźnie podjął decyzję o przeniesieniu się na Suwalszczyznę i koniec końców osiadł w pobliskich Zakątach.

Naturalny urok

Dla gości pola namiotowego natura była bardzo szczodra i przygotowała szereg atrakcji. Teren Osady na Cyplu jest leśny i mocno pagórkowaty dlatego większość miejsc biwakowych znajduje się na osobnych parcelach – tarasach pośród lasu, a co za tym idzie, każdy ma swój kawałek przestrzeni. Dodatkowo goście pola namiotowego mają na wyłączność widok na Zatokę Harcerską (oficjalnie zwaną Zatoką Hańczańską), do której wpływa Czarna Hańcza. Swoją potoczną nazwę zatoka zawdzięcza faktowi, że odbywały się tu kursy instruktorskie Chorągwi Warszawskiej oraz Mazowieckiej Harcerzy ZHP. W latach 1937-1939 wskutek konfliktu z władzami ZHP część instruktorów którzy odeszli lub zostali usunięci ze związku utworzyło organizację „Wigry”. Jej członkowie utworzyli batalion o tej samej nazwie, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Obecnie zatoka, dzięki okresowi ochronnemu, który trwa od stopienia lodu do 15 czerwca, cieszy spokojem oraz bogactwem fauny. Stałymi gośćmi są orzeł bielik oraz czaple, kormorany, kaczki i wiele innych gatunków ptaków.

Fot. Osada na Cyplu

Wszystko, co potrzeba do wygodnego życia

Poza naturalnymi atrakcjami Osada na Cyplu jest kompleksowo wyposażona we wszystkie udogodnienia niezbędne do wygodnego spędzania czasu na polu namiotowym. Dla turystów dostępne są dwa węzły sanitarne, na które składają się prysznice, toalety, umywalnie. Jest też leśna kuchnia, punkty czerpania wody, przyłącza elektryczne i zlewnia dla camperów, 2 bezpłatne punkty ładowania telefonów oraz pralnia.

Pole to również 2 plaże i 4 wyjścia do jeziora. Na biwakowiczów czekają miejsca ogniskowe z bezpłatnym drewnem. Goście mogą skorzystać z wypożyczalni kajaków, desek SUP i rowerów. Na najmłodszych czeka zaś plac zabaw.

Fot. Osada na Cyplu

W sercu zielonego szlaku

Osada na Cyplu to nie tylko pole namiotowe, ale również dwa punkty widokowe – ogólnodostępny i zarezerwowany dla Gości. Pierwszy z nich znajduje się tuż przy głównym szlaku zielonym „Wokół Wigier” i roztacza się z niego widok na jezioro Wigry oraz Cimochowskie Grądziki, czyli występujące na akwenie wyspy. Punkt dla gości pola namiotowego znajduje się na charakterystycznym cyplu, zwanym potocznie „zagrodą”. Widać z niego klasztor na Wigrach oraz ujście Czarnej Hańczy do Wigier. Tuż obok ogólnodostępnego punktu widokowego w okresie wiosenno-letnim działa Grill Bar, w którym poza jedzeniem i napojami można nabyć karty wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego. Załoga Osady na Cyplu zawsze służy pomocą, nie tylko w sprawie noclegu, ale też w kwestiach około turystycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu…

Spotkania, pokazy filmowe (w tym w cyklu "Kino konesera"...

W tym tygodniu… Startuje Fit Forest Wigry

Przed nami spotkania, wystawy, festiwal teatralny (Olecko), warsztaty śpiewu...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...

Nad Wigrami najwięcej kormoranów

Jezioro Wigry jest nie tylko atrakcyjnym turystycznym celem, ale...