Reklama

Co dalej z drogą S8? Czas na petycję

Data:

- Reklama -

Poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zwołał we wtorek, 25 czerwca konferencję prasową, aby omówić kwestie związane z realizacją drogi ekspresowej S8. Zieliński podkreślił, że proces przygotowania tej inwestycji był –  w jego ocenie – przeprowadzony zgodnie z wymaganiami formalnymi i administracyjnymi.

Już w październiku 2023 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej” można było przeczytać, że warunki formalne nie zostały wypełnione.

Rząd niezgodnie z zapisami ustawy ocenowej dopisał do programu budowy dróg trasę S8 z Białegostoku w stronę Suwałk. Zdaniem ekspertów nowa władza powinna cofnąć tę decyzję.
 
Rada Ministrów we wrześniu dopisała do programu drogowego trasę S8 z Białegostoku przez Augustów do Raczek, ale dopiero teraz wyszło na jaw, że zrobiono to z uchybieniami. – I to poważnymi. Rząd rozszerzył program budowy dróg niezgodnie z ustawą ocenową, bo nie wykonano wcześniej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko – mówi Daniel Radomski, ekspert infrastruktury związany z Klubem Jagiellońskim. Źródło: DGP

Poseł J. Zieliński podczas konferencji wyraził swoje zaniepokojenie opóźnieniami ze strony Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Mimo że sporządzona w 2022 roku ekspertyza wyraźnie wskazywała na drogę S8 jako najbardziej optymalne rozwiązanie łączące Via Baltica i Via Carpatia, Ministerstwo planuje sporządzenie nowej analizy przebiegu dróg w województwie podlaskim. J. Zieliński uważa, że jest to nieuzasadnione, gdyż istniejący dokument wyraźnie wskazuje na korzyść tego rozwiązania.

W obliczu opóźnień i braku decyzji, Jarosław Zieliński ogłosił podjęcie dodatkowych kroków w celu wywarcia presji na odpowiednie instytucje. Planowane są zbiórki podpisów obywatelskich, a w razie konieczności także manifestacje i blokady dróg. Poseł wyraził jednak nadzieję, że do takich działań nie dojdzie. Gotowa jest już petycja, która zawiera konkretne żądania wobec rządu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W petycji wskazano, że droga S8 na odcinku Białystok (Knyszyn) – Augustów – Raczki została włączona do planowanej sieci dróg ekspresowych w Polsce, zgodnie z uchwałą Rady Ministrów nr 160/2023 z dnia 5 września 2023 roku. Uzyskano gwarancje finansowania tej inwestycji, która jest kluczowa z punktu widzenia komunikacyjnego, społeczno-gospodarczego, rozwojowego oraz bezpieczeństwa.

Droga ekspresowa S8 ma znaczenie nie tylko komunikacyjne, ale także militarne, zwłaszcza w kontekście zagrożenia ze strony Rosji w rejonie Przesmyku Suwalskiego – ten argument również pojawia się w treści petycji. Zdaniem posła walka o drogę powinna przebiegać ponad podziałami politycznymi.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

  1. Dopóki w Polsce będzie rządzić herr Tüseck a w Podlaskiem koalicja PełO-TD-Konfa to droga ekspresowa Białystok-Suwałki powstanie prawdopodobnie ad kalendas Graekas! Bo już UE rekomenduje Polsce ciąć wydatki i co za tym idzie inwestycje, bo nasz kraj ma nadmierny deficyt budżetowy wynoszący ponad 3% PKB… I być może socjal w przyszłym roku będzie obcięty lub ograniczony, bo na kim oszczędzać, właśnie na najsłabszych i najchudszych brzuchach! Jest za to dhożyzna w sklepach i podwyżki cen mediów w polskich domach… Uśmiechać się lemingi, jest super, więc o co wam chodzi? Żenada!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Burza wokół zakwaterowania migrantów: Adam Andruszkiewicz nie odpuszcza

W Suwałkach może niebawem rozgorzeć gorąca debata na temat...

Poseł Jarosław Zieliński interweniuje w sprawie upolitycznienia suwalskiej prokuratury

Poseł PiS, Jarosław Zieliński złożył oficjalną interwencję poselską do...

PiS zbiera podpisy pod obywatelską ustawą o zamrożeniu cen energii i gazu do końca roku

W poniedziałek, 27 maja, poseł PiS Jarosław Zieliński zwołał...

Zdzisław Przełomiec ponownie przewodniczącym Rady Miejskiej

Karty rozdane. Znamy skład prezydium Rady Miejskiej w Suwałkach. Na...