W Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach właśnie odbywa się konferencja poświęcona prezentacji innowacyjnego systemu „Waterly” – narzędzia do automatycznego monitorowania jakości wód powierzchniowych, które wykorzystywane jest do badania czystości wody w różnych częściach Polski.
„Waterly Sp. z o.o.” to startup założony przez grupę młodych przedsiębiorców z Suwałk, specjalizujący się w monitoringu wód powierzchniowych. Firma, wyróżniona tytułem „Rookie of the Year 2024” przez magazyn „My Company Polska”, rozwija technologie mające na celu ochronę zasobów wodnych. Ich system składa się z autonomicznych boi pomiarowych, platformy online oraz aplikacji mobilnej, które wspólnie umożliwiają bieżący monitoring jakości wód, takich jak rzeki, jeziora czy stawy hodowlane.
System „Waterly” to doskonały przykład połączenia nowoczesnych technologii z dbałością o środowisko. Dzięki autonomicznym bojom i chmurowej analizie danych, zarządzanie jakością wód staje się bardziej efektywne i precyzyjne. Wdrażanie tego typu rozwiązań w północno-wschodniej Polsce może znacząco przyczynić się do lepszej ochrony zasobów wodnych, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.
W czwartek, 10 października w PNTPW można spotkać zarówno twórców Waterly, jak i ekseprtów zajmujących się tematyką monitorowania stanu zasobów wodnych. W programie konferencji znalazły się wystąpienia dr. inż. Dariusza Ulikowskiego na temat wykorzystania boi w czasie katastrofy ekologicznej na Jeziorze Dzierżno Duże oraz prezentacja dr. Marcina Nowaka o pojazdach bezzałogowych w monitoringu wód. Agnieszka Karłowicz z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego opowie o możliwościach finansowania projektów innowacyjnych, a Izabela Sałamacha z Fundacji Czysta Rzeka podkreśli wagę troski o zasoby wodne. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania systemu Waterly. Konferencję zakończy panel dyskusyjny, w którym eksperci z różnych dziedzin, w tym prof. dr hab. Włodzimierz Marszelewski oraz Tomasz Bajor z Wolińskiego Parku Narodowego, będą rozmawiać o wyzwaniach związanych z ochroną zasobów wodnych i możliwościach wykorzystania nowych technologii (agenda spotkania).
Fot. Niebywałe Suwałki
Więcej o Waterly:
Boje pomiarowe Waterly to autonomiczne urządzenia monitorujące jakość wód przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ich konstrukcja zapewnia stabilność w trudnych warunkach, a technologia umożliwia komunikację z Internetem nawet w odległych miejscach. Wyposażone w system autodiagnostyki i panele słoneczne, mogą pracować bez dostępu do słońca przez trzy miesiące. Boje sygnalizują stan wody za pomocą kolorowego światła, a zmiany można kontrolować zdalnie.
Aplikacja Waterly zapewnia użytkownikom dostęp do mapy z lokalizacjami boi monitorujących jakość wód w czasie rzeczywistym. Umożliwia przegląd takich parametrów jak temperatura wody, poziom tlenu, przewodność i inne wskaźniki, które są prezentowane w czytelnych wykresach. Możliwe jest analizowanie danych w różnych przedziałach czasowych oraz szybka reakcja na powiadomienia o przekroczeniu progów alarmowych. Aplikacja pozwala na eksport danych do plików CSV, zdalne zarządzanie bojami oraz aktualizacje oprogramowania OTA, które stale wprowadzają nowe funkcje.
Boje pomiarowe Waterly są wyposażone w zaawansowane detektory, które wykrywają wszelkie nieoczekiwane zdarzenia, takie jak uderzenia, wstrząsy czy nieautoryzowane wyjęcie z wody. W takich przypadkach uruchamiana jest procedura alarmowa – aktywowane zostaje migające czerwone światło, a w modelu Waterly Mini także syrena alarmowa. System natychmiast wysyła powiadomienia za pomocą e-maila, SMS-ów lub aplikacji. Boje mają wbudowany lokalizator GPS, umożliwiający precyzyjne śledzenie, nawet w przypadku kradzieży, co pozwala na ich odnalezienie.
Boje Waterly są wyposażone w zaawansowane sensory, które monitorują kluczowe parametry wody, takie jak temperatura, przewodność, zasolenie, TDS, pH, ORP, oraz poziom tlenu. Możliwa jest rozbudowa o dodatkowe funkcje, np. monitorowanie głębokości, mętności wody czy stężenia azotanów, fosforanów, chloru i CO2. Boje mierzą również warunki atmosferyczne, takie jak temperatura i wilgotność powietrza, oraz ciśnienie atmosferyczne.