Reklama

Padł europejski rekord aukcyjny Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Data:

- Reklama -

W domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie obraz „Powrót do domu!” autorstwa urodzonego w Suwałkach „monachijczyka” został sprzedany za 283,5 tys. funtów, czyli za ponad 1,6 mln złotych. To rekordowa suma za dzieło tego artysty na europejskim runku sztuki, jednak nie w Ameryce, gdzie kilka lat wcześniej jeden z obrazów Wierusza-Kowalskiego przekroczył na aukcji kwotę 2 mln zł.

Na zdj. głównym Eliza Ptaszyńska obok obrazu „Orszak wieśniaków” – o podobnej tematyce, będącego własnością Muzeum Okręgowego w Suwałkach i tam prezentowanego.

Obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego co pewien czas pojawiają się na aukcjach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Tylko w ostatnich latach wystarczy wspomnieć o obrazach wylicytowanych za kwoty przekraczające 1 mln złotych: „Trójka ścigana przez wilki” – 204,5 tys. funtów, „Rekwizycja” – 1,2 mln złotych czy „Ułani odpoczywający przed chatą” – 1,3 mln złotych.

– Wierusz-Kowalski zawsze był popularny i zawsze dobrze się sprzedawał – komentuje wynik aukcji kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Eliza Ptaszyńska, specjalistka od twórczości artysty, sprawująca pieczę nad Działem Sztuki i stałą wystawą Alfreda Wierusza-Kowalskiego w tej instytucji. – Nie jest to jednak kwota rekordowa – ponad 2 lata temu w Ameryce jeden z obrazów został sprzedany za kwotę 2,2 mln zł.

Eliza Ptaszyńska o aukcji w Sotheby’s:

Tematyka obrazu „Powrót do domu!” jest bardzo charakterystyczna dla tego artysty (prócz wilków rzecz jasna). Na wystawie w Suwałkach znajduje się praca znacznie mniejsza rozmiarowo, przypominająca sprzedaną w środę, 13 lipca w Sotheby’s w Londynie za rekordową kwotę pracę „monachijczyka”.

Więcej informacji o wystawie stałej poświęconej życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego można znaleźć na stronie Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalski muzealnik odznaczony Medalem Odzyskanej Niepodległości

Dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach odznaczony...

Artystyczny wieczór w Muzeum Okręgowym. Promocja albumu Janiny Wierusz-Kowalskiej „Dom Obrazów”

Wyjątkowe spotkanie zainaugurowało tegoroczną działalność Muzeum Okręgowego w Suwałkach...

O tym, jak to dawniej świętowano

Obowiązkowo karp na stole, jako jedna z dwunastu potraw,...

Kolejne nagrody trafią do muzealników

Zarząd Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich ogłosił wyniki konkursu...
%d bloggers like this: