Reklama

Pompy ciepła coraz popularniejsze. Uwaga, zmiany w programie „Czyste Powietrze” (audio)

Data:

- Reklama -

Pompa ciepła, ocieplenie domu i wymiana stolarki okiennej, podłączenie do sieci gazowej lub PEC, a może instalacja kotła na pellet? Program „Czyste Powietrze” pomaga sfinansować te inwestycje, dlatego cieszy się dużą popularnością. Tylko w punkcie konsultacyjnym w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach w ciągu ostatniego roku 220 rodzin uzyskało pomoc. Inwestycje, zrealizowane dzięki wsparciu merytorycznemu i formalnemu, osiągnęły pułap 2,8 mln zł.

W Suwałkach działa samorządowy Program Ograniczania Niskiej Emisji, który od 2022 r. może być łączony pod względem uzyskania dotacji z „Czystym Powietrzem”. W miejskim programie można uzyskać wsparcie na poziomie 3000 zł dla wszystkich lub 6000 zł dla mniej zamożnych (miesięczny dochód 1564 zł/os.). To pieniądze, które można spożytkować na: przyłączenie do PEC, do sieci gazowej, instalację nowego pieca na pellet drzewny lub instalację pompy ciepła.

Warto wiedzieć, że w „Czystym Powietrzu” zaszła pewna zmiana – jest nią możliwość prefinansowanie inwestycji, ale dostępna tylko dla osób, które nie dysponują własnymi środkami finansowymi na przeprowadzenie termomodernizacji domu i wymianę „kopciucha” na nowoczesne źródło ciepła. W ich przypadku został też skrócony termin wykonania inwestycji – do 18 miesięcy. Sam proces zakłada również udział wykonawców już na etapie składania wniosków – wnioskodawca musi mieć podpisane umowy na realizację prac.

O „Czystym Powietrzu” – inwestycjach wybieranych przez suwalczan i zasadach prefinansowania Wojciech Pająk, konsultant programu:

Jakie wsparcie można uzyskać na realizację programu? Na poziomie podstawowym to 30-50 proc. kosztów (maksymalnie 30 tys. złotych dla osób o dochodach poniżej 100 000 zł netto rocznie); na poziomie podwyższonym 60-75 proc. (maksymalnie 37 tys. zł, gdy rodzina wnioskodawcy udokumentuje dochód niższy niż 1564 zł / os. miesięcznie lub w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, gdy dochód nie przekracza 2189 zł miesięcznie); na poziomie najwyższym – do 90 proc. dofinansowania (maksymalnie 69 tys. złotych, gdy rodzina wnioskodawcy osiąga dochód, który nie przekracza 900 / os. miesięcznie).

Punkt konsultacyjny w Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Innowacyjnej 1 w Suwałkach (III piętro) działa trzy dni w tygodniu: we wtorek 8.00 -16.00; środę 15.00 -18.00 i czwartek 8.00-16.00. Obowiązują zapisy na konsultacje pod numerem tel. 87 564 22 33. Przed spotkaniem należy przygotować, prócz informacji kontaktowych i danych osobowych, także numer konta bankowego, numer księgi wieczystej domu jednorodzinnego (ewentualnie akt własności) oraz zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny, które wydaje MOPR na wniosek beneficjenta – w przypadku osób o niskich dochodach.

2 KOMENTARZE

  1. Pompa ciepła to bardzo dobry pomysł. Jeśli jesteś zainteresowana usługą jaką jest pompa ciepła w Krakowie, to warto zaufać sprawdzonej firmie. Doświadczenie, profesjonalizm, fachowe doradztwo. Na pewno wybiorą najlepszą pompę ciepła do potrzeb klienta. To wszystko bez żadnego problemu znajdziecie w ofercie https://santier.pl/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Forum Biznesowe Pogranicza w tym roku pod hasłem „Wyzwania technologiczne – biznes i samorząd”

Forum Biznesowe Pogranicza to najważniejsza impreza gospodarcza północno-wschodniej Polski....

Powiedz „Nie” nudzie w wakacje! SOWA Suwałki to świat przyjemnych zajęć

Wakacje to czas radości, zabawy i eksploracji. Jeśli szukasz...

Co ciekawego w kulturze? Oto wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę w tym tygodniu

W tym tygodniu w Suwałkach, Sobolewie, Bryzglu, Starym Folwarku,...

Umowa z PEC drogą do samowystarczalności energetycznej Suwałk?

Prezesi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Parku Naukowo-Technologicznego podpisali...