Reklama

Stypendia, monitoring karier, wsparcie mieszkaniowe. Radni dyskutują nad „Programem Rozwoju Przedsiębiorczości”

Data:

- Reklama -

Grupa robocza przygotowująca projekt „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości”, na czele z Dariuszem Bogdanem, prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach, stanęła między innymi przed odpowiedzią na pytanie: jak sprostać wyzwaniu, aby Suwałki nie wyludniały się i aby młodzi ludzie chcieli tu mieszkać i tu wracać. W środę, 7 września projekt został zaprezentowany radnym Rady Miejskiej.

Trwają konsultacje projektu „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości”, zawierającego wiele rozwiązań, których wprowadzenie będzie wiązało się z wykorzystaniem środków z budżetu miasta (docelowo ma to być 1 proc. z obszaru wpływów z podatku od nieruchomości). Skuteczność prognoz na tym etapie trudno ocenić – radni, którzy niebawem skierują swoje uwagi do autorów projektu, będą musieli stanąć przed nie lada wyzwaniem. Przewidywania już teraz generują sporo pytań. Niektóre z nich wybrzmiały już podczas dzisiejszego spotkania. Radni zauważyli, że wprowadzone o wiele wcześniej mechanizmy w mieście nie zawsze przekładają się na wymierne efekty. Pytali, czy słaba – w porównaniu do dużych ośrodków – płaca, nawet z dodatkowymi bonusami, będzie dla inżynierów i innych specjalistów atrakcyjna. Zwracali uwagę, że nawet program stypendialny, zakładający wypłatę 1 tys. złotych miesięcznie dla studentów tuż przed ukończeniem studiów, może okazać się niezbyt motywujący. Analiza pomysłów i ocena ich skuteczności przełoży się na wynik głosowania.

Jak już pisaliśmy, projekt proponowanego do przyjęcia przez Radę Miasta „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości” zawiera nie tylko propozycje gotowych rozwiązań, ale też analizę rozwoju lokalnego biznesu. Wśród zawartych w projekcie programu rozwiązań znalazły się między innymi:

Suwalski Bon Rozwoju Biznesu – roczny pakiet o wartości 1 tys. zł na usługi specjalistów Parku Technologicznego polegające np. na: audycie prowadzonych działań (reklamowych, marketingowych, metod sprzedaży, dopasowania produktu czy usługi), pomocy we wdrożeniu zmian, w tym sfinansowanie kampanii reklamowych.

Suwalski Starter Kariery – nowy program stypendiów finansowanych przez Miasto i firmy, skierowany do studentów kończących co najmniej inżynierskie studia na kierunkach zgodnych ze zgłaszanym przez suwalskich przedsiębiorców zapotrzebowaniem. Studenci, aby takie stypendium otrzymać, muszą po ukończeniu edukacji wrócić do Suwałk i podjąć tu pracę. Wysokość stypendium wynosić ma 1 tys. złotych (kwota dzielona po połowie między Miasto a potencjalnego pracodawcę) – w skali roku ten element projektu może pochłonąć 240 tys. złotych.

Ośrodek Karier Suwalskich Absolwentów, którego zadaniem będzie „monitorowaniu karier absolwentów suwalskich szkół średnich, uczelni wyższej z Suwałk oraz tworzenie trwałych form współpracy z absolwentami”. Młodzi suwalczanie w ramach OKSA otrzymywać mają newsletter z aktualnymi ofertami pracy, możliwościami inwestycyjnymi w mieście, a także wydarzeniami społeczno- kulturalnymi. Działalność OKSA będzie kosztować 140 tys. złotych rocznie.

Więcej informacji w artykule poniżej:

Młodzi wyjeżdżają z Suwałk. Czy stypendia mogą to zmienić?

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Biznesowa agenda Parku Technologicznego. Konkurs dla młodzieży, zajęcia, Forum Pogranicza i nowa strefa coworkingowa

W październiku, listopadzie i grudniu w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód...

Sztuka w Parku Technologicznym

Zdarzało się już, że w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w...

Młodzi wyjeżdżają z Suwałk. Czy stypendia mogą to zmienić?

W czwartek, 11 sierpnia rozpoczęły się konsultacje projektu "Programu...

Pompy ciepła coraz popularniejsze. Uwaga, zmiany w programie „Czyste Powietrze” (audio)

Pompa ciepła, ocieplenie domu i wymiana stolarki okiennej, podłączenie...
%d bloggers like this: