Reklama

Minister Mariusz Błaszczak na ćwiczeniach w Płocicznie-Tartak

Data:

- Reklama -

W piątek, 25 listopada w Płocicznie – Tartak, szef MON – Mariusz Błaszczak obserwował główny epizod ćwiczenia Tumak-22, realizowanego przez 16. Dywizję Zmechanizowaną.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

W ćwiczeniu, które jest największym  przedsięwzięciem szkoleniowym 16 Dywizji, uczestniczy w sumie 2000 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Zaangażowanych jest również 1000 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. W Płocicznie-Tartak został przeprowadzony jedynie epizod rozgrywany w ramach ćwiczeń zorganizowanych w terenie przygodnym, a więc poza poligonem. Żołnierze polscy ćwiczyli interoperacyjność z żołnierzami amerykańskimi, żołnierzami brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi.

Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, ale także na terenach województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Działania żołnierzy podczas ćwiczenia obejmują m. in. forsowanie przeszkody wodnej połączone z desantem oraz reagowanie na zdarzenia o charakterze masowym (Mascal).

16. Dywizja Zmechanizowana jest jednostką odpowiedzialną m.in. za tzw. przesmyk suwalski, który jest chroniony również w ramach wschodniej flanki NATO przez wojska sojusznicze. Należąca do Dywizji 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana ćwiczy z siłami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi, tworzącymi grupę bojową NATO, podporządkowaną  natowskiemu Dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

Fot. MON

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Mariusz Błaszczak w Augustowie: Batalion Saperów wzmocni zdolności 15. Brygady Zmechanizowanej

Otwieramy nową jednostkę wojskową, tu w Augustowie. To bardzo...

MON potwierdza – na granicy z Białorusią doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej

Po przedstawieniu  przez dowódców i szefów służb  wniosków z...

Wojsko otrzyma niszczyciele czołgów. Pierwsze trafią do jednostek ulokowanych w przesmyku suwalskim

- Zatwierdziłem umowę ramową w sprawie produkcji wyposażenia Wojska...

Mateusz Morawiecki w Kuźnicy Białostockiej (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej...