Reklama

Podlaska Konferencja Archeologiczna z udziałem suwalskich muzealników za nami

Data:

- Reklama -

Zakończyła się dwudniowa Podlaska Konferencja Archeologiczna, która odbyła się w dniach 23-24 marca 2023 r. w białostockim Ratuszu, będącym siedzibą Muzeum Podlaskiego. Konferencja została przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego i skupiała się na najnowszych odkryciach i badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie województwa podlaskiego oraz wymianie wiedzy między specjalistami z różnych dziedzin.

Wydarzenie zgromadziło naukowców i entuzjastów archeologii z całej Polski, a także z obszarów sąsiednich, w tym z Litwy i Białorusi. W programie konferencji znalazły się liczne prezentacje dotyczące Podlasia i terenów sąsiednich w epoce kamienia, brązu oraz żelaza, a także zabytków wczesnośredniowiecznych, przedstawionych w świetle analiz fizyko-chemicznych. Drugiego dnia referaty skupiły się na tematach Suwalszczyzny i Jaćwieży, archeologii miasta Tykocin oraz badaniach archeologicznych Podlasia w okresie nowożytnym. W gronie prelegentów znaleźli się między innymi: Renata Maskowicz i Jerzy Siemaszko, którzy zaprezentowali temat pochówków jaćwieskich z cmentarzyska ciałopalnego w Krukówku.

Archeolog Hubert Lepionka z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, koordynator konferencji, podkreślał, że program wydarzenia ukazywał potężny wachlarz prac archeologicznych, w tym także badania podwodne wraków i statków odkrytych na jeziorach.

Celem konferencji było rozpoczęcie cyklu spotkań środowiska naukowego skupionego na badaniu przeszłych dziejów dzisiejszego województwa podlaskiego. Organizatorzy planują, że Podlaska Konferencja Archeologiczna będzie odbywała się co dwa lata, a referaty zaprezentowane podczas wydarzenia zostaną opublikowane w Podlaskich Zeszytach Archeologicznych.

Fot. Organizatorzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Muzeów pełna atrakcji. Jedną z nich prezentacja obrazu autorstwa Olgi Boznańskiej

Noc Muzeów to nie lada gratka dla miłośników kultury....

Kolejny obraz w zbiorach muzealnych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach pozyskało pieniądze - 400 tys....

Noc Muzeów, spotkania, koncerty

Trwa majówka, bogata w wydarzenia kulturalne, tematyczne i patriotyczne....

Z psem do muzeum

Od 1 maja, właściciele czworonożnych przyjaciół będą mieli możliwość...