Reklama

Wokół cmentarza

Data:

- Reklama -

Za nami spotkanie wolontariuszy, którzy zaangażowali się w projekt „Księgi Zatrzymanego Czasu”. Inicjatywa Biblioteki w Suwałkach, we współpracy z miłośnikami historii oraz Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki VIVA MUSICA oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Suwalszczyzny, skupia się na dokumentowaniu najstarszych nagrobków na cmentarzu parafialnym oraz przeprowadzaniu rozmów z zarządcą tego historycznego miejsca.

Inicjatorzy przedsięwzięcia – Piotr Kuczek, Krzysztof Snarski – zdecydowali się na zarejestrowanie nagrobków datowanych na czas przed 1945 rokiem, aż do pierwszej połowy XIX wieku. Dołączył do nich muzealnik Adam Żulpa, który dodał własny materiał badawczy – zidentyfikowane ok. 200 grobów weteranów walk o niepodległość Polski.

Spotkanie wolontariuszy, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w bibliotecznej pracowni, zgromadziło kilkanaście osób, zmotywowanych do współpracy przy tym przedsięwzięciu. Prace rozpoczną się już w tym tygodniu, kiedy utworzony zostanie dyżur w Pracowni Digitalizacji Historii Mówionej. To miejsce, gdzie każdy chętny będzie mógł nie tylko pracować, ale także dowiedzieć się, w jaki sposób może przyczynić się do dokumentacji i zachowania dziedzictwa historycznego.

Na spotkaniu poruszono kilka konkretnych kwestii. Po pierwsze, zdecydowano się zachęcić osoby, które mają znajomych lub bliskich pochowanych na cmentarzu, do przeprowadzenia poszukiwań genealogicznych i stworzenia zapisów wspomnień o tych osobach. Po drugie, dzięki medialnym apelom, napłynęły fascynujące historie z takimi osobami jak Schola Augustynowicz czy Jan Stanisław Nikierko. Po trzecie, ogłoszono możliwość współpracy, zachęcając do pomocy w wyszukiwaniu informacji w bibliotekach, archiwach cyfrowych, a także do indeksowania zeskanowanych ksiąg metrykalnych z dawnych lat poprzez projekt SuwGenePedia.

Projekt „Księgi Zatrzymanego Czasu” ma na celu upamiętnienie minionych pokoleń poprzez publikację, wystawę i film, planowane na drugą połowę roku. Działania te są społeczne, a ich efekty będą dostępne na stronie digi.bpsuwalki.pl. Wszystkich chętnych do zaangażowania w zachowanie dziedzictwa historycznego pomysłodawcy projektu zapraszają się do współpracy.

Fot. Piotr Kuczek, Krzysztof Snarski

Z suwalskiego cmentarza znikają najstarsze nagrobki. Jak zatrzymać dewastację historii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwa walka o zachowanie nagrobków. „Niewidzialna ręka” przeciwko komunikatom parafii

Na suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej los historycznych nagrobków...

Powstała publikacja o suwalskim cmentarzu. To podsumowanie wielomiesięcznego projektu

Na początku stycznia tego roku rozpoczął się niezwykle potrzebny...

Biblioteka zaprasza na zajęcia dla szkół ponadpodstawowych z historii lokalnej

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej zaprasza uczniów klas 4-8...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur na terenie Polski

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...