Reklama

Rada Miejska w Suwałkach broni Marii Konopnickiej

Data:

- Reklama -

Na posiedzeniu w środę, 27 marca Rada Miejska w Suwałkach podejmie decyzję dotyczącą przyjęcia stanowiska w zakresie wychowania młodego pokolenia oraz zachowania dziedzictwa kulturowego. W centrum debaty znajdzie się projekt dotyczący utrzymania w nauczaniu polskich szkół twórczości Marii Konopnickiej, ze szczególnym uwzględnieniem „Roty”.

Na zdj. głównym: Maria Konopnicka – ławeczka przed Muzeum jej imienia.

Rada Miejska w Suwałkach planuje złożyć tego dnia do Ministry Edukacji Narodowej, Barbary Nowackiej apel o wycofanie się z zamiaru wykreślenia dzieł Konopnickiej, zwłaszcza „Roty”, z podstawy programowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu – wiersz „Rota”, opublikowany w 1908 roku, nie tylko stanowi istotny element literatury polskiej, ale również jest symbolem patriotyzmu i jedności narodowej. Powstały w czasach trudnych dla Polski, podnosił ducha narodowego i jednoczył społeczeństwo. – Wykreślenie dzieł Marii Konopnickiej, w tym „Rota”, z programów nauczania byłoby krokiem wstecz w kształtowaniu tożsamości narodowej i patriotyzmu wśród młodego pokolenia – przekonują w stanowisku radni.

Imię Marii Konopnickiej noszą w Suwałkach ulica, plac oraz instytucje edukacyjne i kulturalne miasta. Poetka została uhonorowana w swoim rodzinnym mieście pomnikiem oraz ławeczką.

Parlament ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, doceniając jej wkład w literaturę dziecięcą oraz działalność patriotyczną. Rada Miejska w Suwałkach również podjęła uchwałę, ustanawiając patronką roku 2022 Marię Konopnicką.

Zdaniem suwalskiego samorządu, pominięcie tej postaci w programach edukacyjnych może znacząco osłabić zainteresowanie jej osobą i dziedzictwem kulturowym, negatywnie wpływając na lokalną tożsamość – argumentują radni.

Wcześniej z inicjatywą dotyczącą wstrzymania wprowadzenia zmian programowych wystąpili Piotr Wasilewski i poseł PiS, Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński w obronie Mickiewicza, Kochanowskiego i Konopnickiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Nieznana” Konopnicka. Nie na wszystkich wizerunkach jest nasza poetka

Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,...

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Były premier wspiera Adama Andruszkiewicza z PiS

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które...

Podczas Nocy Muzeów pokaz filmu z 1928 roku. Był kręcony na Suwalszczyźnie

W sobotę, 18 maja odbędzie się kolejna odsłona Europejskiej...