Reklama

Do kolekcji Znaczków Turystycznych Suwalszczyzny dołączyło jezioro Wigry

Data:

- Reklama -

Do bogatej kolekcji Znaczków Turystycznych Suwalszczyzny, przedstawiających najpiękniejsze i najciekawsze miejsca naszego regionu, dołączył właśnie nowy egzemplarz: jezioro Wigry. Ten specjalny znaczek, oznaczony numerem 1293, nieprzypadkowo został wydany tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, jako część obchodów 35-lecia istnienia Wigierskiego Parku Narodowego. Jego powstanie to wynik owocnej współpracy Suwalskiej Organizacji Turystycznej i Wigierskiego Parku Narodowego.

Nowy znaczek na stałe wzbogaci ofertę lokalnych pamiątek. Można go nabyć w Muzeum Wigier WPN im. A. Lityńskiego oraz w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem.

Jezioro Wigry, jedno z najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo miejsc na Suwalszczyźnie, jest jednym z największych (10. miejsce, powierzchnia ponad 2 tys. ha) i najgłębszych (5. miejsce, głębokość ok. 73 m) jezior w Polsce. W 1975 roku wpisano je na listę najcenniejszych akwenów świata w ramach Projektu „Aqua”. Leży ono w sercu Wigierskiego Parku Narodowego i stanowi prawdziwą perełkę regionu.

Znaczek turystyczny jeziora Wigry, numer 1293

Ilustracja na drewnianym znaczku przedstawia charakterystyczny kształt jeziora przypominający literę S. Zaznaczone są na nim najgłębsze miejsca, większe wyspy, lokalizacja Muzeum Wigier i Klasztoru Pokamedulskiego. Znajduje się tam również rysunek ryby siei – symbolu jeziora Wigry, specyficznej dla tutejszych zimnych i głębokich wód.

Jezioro Wigry oferuje szeroki wachlarz atrakcji. Można tu pływać kajakiem, żaglówką, statkiem wycieczkowym „Kameduła”, a zimą – bojerami. Warto również podążać za zielonym szlakiem rowerowym „Wokół Wigier” im. A. Patli. Jezioro Wigry jest częścią papieskiego szlaku kajakowego „Tajemnice Zawierzenia” (Wigry – Studzieniczna), a w 1999 roku w Pokamedulskim Klasztorze odpoczywał św. Jan Paweł II.

Na szczególną uwagę zasługują punkty widokowe nad jeziorem Wigry, z których można podziwiać malownicze krajobrazy. Do najpopularniejszych należą: Wieża Zegarowa w Pokamedulskim Klasztorze, platforma widokowa na końcu półwyspu klasztornego w Wigrach, wieża widokowa na Łysej Górze w Starym Folwarku, platforma widokowa w Leszczewku, wieża widokowa w Kruszniku oraz platforma w Bryzglu.

Region wokół jeziora Wigry oferuje wiele komfortowych miejsc noclegowych: historyczny Pokamedulski Klasztor w Wigrach, Pensjonat „Azymut” w Starym Folwarku, kwatery zrzeszone w Wigierskim Stowarzyszeniu Turystycznym, a także Parkowe Centrum Wypoczynku „Widok” w Bryzglu. Te miejsca oferują także smaczną lokalną kuchnię, w tym znane ryby z Wigier.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Lato w Galerii Strumiłło: Wystawy, spotkania, wykłady, filmy i… przytulanie koni

Letnie propozycje wydarzeń w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie w...

Moje miejsca – Suwalszczyzna. Przewodnik osobisty

Przypatrując się ofercie gospodarstw agroturystycznych można zauważyć, że dużą...

WOSiR zaczyna sezon

WOSiR "Szelment" rozpocznie sezon letni już 12 maja. Nad...

Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach przeszło w ręce Kostromy

Przez najbliższe dwa lata - do końca 2019 roku...