Reklama

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

Data:

- Reklama -

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyły się wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów. Wydarzenie to zgromadziło wielu znamienitych gości i przedstawicieli muzealnictwa z całego regionu. Gospodarzami spotkania byli Marek Gajewski – prezes oraz dr Magdalena Muskała – wiceprezes oddziału podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, a także Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W uroczystości wzięli udział Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk dr Roman Rynkowski, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach Agnieszka Małka oraz muzealnicy z różnych muzeów województwa podlaskiego.

Podczas spotkania ogłoszono wyniki konkursu na najciekawsze wydarzenie muzealne 2023 roku w regionie podlaskim, organizowanego przez Oddział Podlaski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Kategoria „Wystawa”: Nagrodę główną w tej kategorii zdobyli Krzysztof Kossakowski i Paweł Okołot z Muzeum Historycznego Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku za wystawę „Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym”. Wystawa ta uzyskała 86 punktów w 90-cio punktowej skali ocen.

Kategoria „Wydarzenie”: Nagrodę główną otrzymało Muzeum Podlaskie w Białymstoku za inwestycję pt. „Budowa Regionalnego Centrum Badań i Konserwacji Zabytków w Choroszczy”. Projekt ten zdobył 85 punktów.

Specjalne wyróżnienie w tej kategorii przyznano Jerzemu Brzozowskiemu i Jerzemu Siemaszce z Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Annie Bitner-Wróblewskiej z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie za konferencję naukową „50 lat minęło. Co dalej z kulturą sudowską”, która zdobyła 81 punktów.

Kategoria „Wydawnictwo”: Nagrodę główną otrzymał Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku za wydawnictwo pn. „Album rotmistrza Eugeniusza Głowacza ze zbiorów Muzeum Wojska. Wybór zdjęć”. Publikacja ta uzyskała 82 punkty.

Honorowe wyróżnienie „Przyjaciel Muzeum w Suwałkach”

Tradycyjnie, jak co roku, Muzeum Okręgowe w Suwałkach przyznało honorowe wyróżnienie „Przyjaciel Muzeum w Suwałkach”. W tym roku wyróżnienie to otrzymał Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Kozietulskiego oraz rtm. kaw. och. Piotr Szakacz za wieloletnią współpracę przy organizacji uroczystości patriotycznych i historycznych związanych z historią suwalskiego garnizonu wojskowego. Nagroda ta zostanie wręczona podczas tegorocznego XXIII Pikniku Kawaleryjskiego – Dni Kawaleryjskich w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

Kolejny długi weekend przed nami

Zbliża się długi weekend połączony ze świętem Bożego Ciała....

Plenerowa wystawa poświęcona Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu: Sztuka wychodzi na ulice

Choć wystawa poświęcona życiu i twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego na...