Reklama

Nowa biblioteka będzie przypominać Koloseum

Data:

- Reklama -

Koloseum w nowoczesnej wersji, rzecz jasna. Drugi konkurs na opracowanie koncepcji medioteki, łączącej funkcje tradycyjnej biblioteki, miejsca spotkań autorskich oraz pracowni wykorzystujących nowe technologie, został rozstrzygnięty.

Nadesłane na konkurs propozycje oceniali architekci oraz przedstawiciele Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Suwałkach – Małgorzata Włoskowska i Justyna Wołągiewicz oraz dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej – Maria Kołodziejska, reprezentująca instytucję, która z obiektu będzie korzystać w przyszłości. O ile przedstawicielom samorządu uda się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. Założenie kosztorysowe realizacji projektu zakłada przeznaczenie na inwestycję kwoty nie wyższej 30 mln złotych netto.

Udział w konkursie na opracowanie koncepcji medioteki w Suwałkach zadeklarowało 9 firm, ale ostatecznie projekty zgłosiły tylko trzy podmioty, m.in. pracownie architektoniczne z Łodzi i Warszawy (oddział pracowni w Białymstoku). Jedna praca nie spełniła wymogów konkursu.

Zwycięska koncepcja nowej medioteki.

– Punkty przyznawaliśmy w kilku kategoriach. Stawialiśmy na jakość rozwiązań, atrakcyjność, funkcjonalność użytkową, rozwiązania proekologiczne, koszt i ekonomikę inwestycji. Najwyżej oceniona praca (nr 1) otrzymała 88,59 punktów; druga praca (z numerem 3) zdobyła 68,30 punktów – podsumowała wyniki konkursu Małgorzata Włoskowska. Przedstawicielka Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Suwałkach podkreśliła, że „Koloseum” charakteryzuje się atrakcyjną formą, której w Suwałkach jeszcze nie ma. Obiekt jest funkcjonalny i ekonomiczny. Ciekawym rozwiązaniem jest atrium łączące skrzydła budynku. Jego kubatura wynosi 3 tys. m kw. (powierzchni użytkowej). Układ pozwala na dowolną aranżację wnętrza. Część administracyjna znajdzie się na III piętrze (jako wyniesiony fragment obiektu).

Małgorzata Włoskowska o projektach zgłoszonych do konkursu:

Skoro to konkurs, były i nagrody. Zwycięzca otrzyma 30 tys. złotych, zaś laureat III miejsca (zgodnie z punktacją) – 10 tys. zł.

Do koncepcji zostaną teraz wprowadzone poprawki dotyczące zagospodarowania przylegającego do medioteki terenu. Zwycięzca zostanie zaproszony do wykonania dokumentacji projektowej.

Przy okazji organizacji konkursu pojawiły się pytania, czy medioteka rzeczywiście jest potrzebna. Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach jeszcze w ubiegłym roku w rozmowie z naszym portalem wskazywała, że instytucja zajmuje obiekt, który nie był projektowany na potrzeby biblioteki, a ta cały czas się rozrasta i przyjmuje nowe funkcje.

Projekt konkurencyjny – laureat III miejsca.
Projekt konkurencyjny – laureat III miejsca.

Tego samego zdania jest Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk, który podczas prezentacji wyników konkursu w Ratuszu, w piątek, 2 września zaznaczył, że funkcjonowaniu medioteki będzie przyświecać zupełnie inna filozofia.

– To nie będzie wyłącznie wypożyczalnia książek, w mediotece mają być realizowane działania z zakresu animacji kulturalnej. Wszystkie rozproszone jednostki – filie biblioteczne, MidiCentrum czy otwarta niedawno w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach – SOWA, znajdą się w jednym miejscu. Zlokalizowana zostanie tu sala spotkań. Podczas Festiwalu Literackiego miało miejsce spotkanie z jednym z popularnych pisarzy dla dzieci – zainteresowanie było tak duże, że spotkanie odbyło się na parkingu przy bibliotece. Czy parking to odpowiednie miejsce na spotkanie z kulturą? Wydaje się, że nie – przekonywał R. Rynkowski.

Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk:

Przy mediotece znajdzie się też park i parkingi – zaplanowanych jest 40 miejsc postojowych, dwa miejsca dla autokarów i dwa do ładowania samochodów, a także stojaki rowerowe.

Fot. Niebywałe Suwałki

W Suwałkach ma powstać nowa, ogromna biblioteka. Jaka będzie (audio)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące budowy Mediateki w Suwałkach

W środę, 12 czerwca, w Aquaparku odbyło się pierwsze...

Magia, marzenia, niespodzianki – suwalska Noc Bibliotek 2024

Niezwykłe chwile mogli spędzić suwalczanie, którzy w sobotnie (8...

Dwie osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

W konkursie na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii...

Dużo wydarzeń w tym tygodniu

Koncerty - również młodzieżowe i gospel, spotkania, gra miejska,...