Reklama

Muzealnicy promowali w Warszawie swoje publikacje

Data:

- Reklama -

W ubiegłym tygodniu na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się promocja III tomu wydawnictwa Studia Archaeologica Sudauica, pisma naukowego poświęconego archeologii ziem bałtyjskich wydawanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Wydział Archeologii UW.

Źródło: Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach

W tomie znalazło się kilkanaście artykułów poświęconych archeologii Bałtów, w tym: publikacja materiałów archeologicznych z cmentarzyska kultury bogaczewskiej w Przytułach koło Olecka badanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach w latach osiemdziesiątych ub. wieku – opracowana przez Aleksandrę Siemaszko-Skiendziul, publikacja wyników badań muzykologicznych dzwonków z cmentarzyska jaćwieskiego w Krukówku wykonanych przez prof. Annę Gruszczyńską-Ziółkowską, wspomnienia Wiesławy Gawrysiak-Leszczyńskiej z historii Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej i informacje o wystawie „Jaćwieskie eldorado” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach pióra Jerzego Siemaszki.

Wydawcy dedykowali ten tom nestorce archeologów zajmujących się badaniami ziem północno wschodniej Polski Danucie Jaskanis, autorce wielu badań terenowych i prac naukowych o Suwalszczyźnie, z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań „Seminarium Bałtyjskiego”, organizowanego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Wydział Archeologii UW. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, wśród nich jubilatka, autorzy tekstów, archeolodzy zajmujący się problematyką archeologii ziem bałtyjskich.

Muzeum Okręgowe reprezentowali Jerzy Brzozowski – dyrektor i Jerzy Siemaszko – kierownik Działu Archeologii, którzy są członkami kolegium redakcyjnego pisma i Wiesław Kapla – wicedyrektor, autor jednego z artykułów opublikowanych w tomie.

Spotkanie było też okazją do promocji II tomu studiów, którego wydanie wypadło na okres pandemii, co uniemożliwiło wykonanie promocji w terminie wcześniejszym. Tom II Studia Archaeologica Sudauica był poświęcony pamięci zmarłym archeologom olsztyńskim Włodzimierze i Romualdowi Odojom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaska Konferencja Archeologiczna z udziałem suwalskich muzealników za nami

Zakończyła się dwudniowa Podlaska Konferencja Archeologiczna, która odbyła się...

Suwalscy muzealnicy otrzymali nagrodę Ministra Kultury

Po sukcesach na arenie lokalnej, przyszła kolej na uznanie...

Poruszający „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci” – wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego w Muzeum Okręgowym

Czwartkowy (02 marca) wernisaż wystawy autorstwa Wiesława Szumińskiego skupił...

Zbliża się 85. rocznica urodzin Leszka Aleksandra Moczulskiego

Wybitny poeta przyszedł na świat 18 lutego 1938 roku...