Reklama

Muzealnicy promowali w Warszawie swoje publikacje

Data:

- Reklama -

W ubiegłym tygodniu na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się promocja III tomu wydawnictwa Studia Archaeologica Sudauica, pisma naukowego poświęconego archeologii ziem bałtyjskich wydawanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Wydział Archeologii UW.

Źródło: Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach

W tomie znalazło się kilkanaście artykułów poświęconych archeologii Bałtów, w tym: publikacja materiałów archeologicznych z cmentarzyska kultury bogaczewskiej w Przytułach koło Olecka badanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach w latach osiemdziesiątych ub. wieku – opracowana przez Aleksandrę Siemaszko-Skiendziul, publikacja wyników badań muzykologicznych dzwonków z cmentarzyska jaćwieskiego w Krukówku wykonanych przez prof. Annę Gruszczyńską-Ziółkowską, wspomnienia Wiesławy Gawrysiak-Leszczyńskiej z historii Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej i informacje o wystawie „Jaćwieskie eldorado” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach pióra Jerzego Siemaszki.

Wydawcy dedykowali ten tom nestorce archeologów zajmujących się badaniami ziem północno wschodniej Polski Danucie Jaskanis, autorce wielu badań terenowych i prac naukowych o Suwalszczyźnie, z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań „Seminarium Bałtyjskiego”, organizowanego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Wydział Archeologii UW. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, wśród nich jubilatka, autorzy tekstów, archeolodzy zajmujący się problematyką archeologii ziem bałtyjskich.

Muzeum Okręgowe reprezentowali Jerzy Brzozowski – dyrektor i Jerzy Siemaszko – kierownik Działu Archeologii, którzy są członkami kolegium redakcyjnego pisma i Wiesław Kapla – wicedyrektor, autor jednego z artykułów opublikowanych w tomie.

Spotkanie było też okazją do promocji II tomu studiów, którego wydanie wypadło na okres pandemii, co uniemożliwiło wykonanie promocji w terminie wcześniejszym. Tom II Studia Archaeologica Sudauica był poświęcony pamięci zmarłym archeologom olsztyńskim Włodzimierze i Romualdowi Odojom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...