Reklama

„Ziemio ty śliczna” Anny Szafranowskiej w plebiscycie na folkową płytę roku 2022

Data:

- Reklama -

Trwa plebiscyt na folkową płytę roku 2022 – „Wirtualne Gęśle”. Głosy oddawać można do 30 kwietnia poprzez stronę konkursu. Wśród płyt zakwalifikowanych do „Wirtualnych Gęśli” jest też krążek z pieśniami wykonywanymi przez Annę Szafranowską, instruktorkę z Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Ogłoszenie ostatecznych wyników nastąpi 10 maja 2023 r.

„Ziemio ty śliczna” to niezwykły album łączący tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z jazzowymi aranżacjami. Anna Szafranowska, zainspirowana spotkaniami z najstarszymi śpiewaczkami ludowymi regionu, postanowiła oddać im hołd, nagrywając dziesięć pieśni, które w nieco odmienionych, jazzujących aranżacjach, niosą ze sobą magię i piękno suwalskich tradycji muzycznych.

Płyta zawiera utwory pochodzące z repertuaru nieżyjących już Anny Andruszkiewicz i Weroniki Zubowicz, a także Heleny Napierały, duchowej mistrzyni autorki i kierującej zespołem „Wigranie” ze Starego Folwarku. Każda z pieśni niesie w sobie opowieść i wspomnienie dawnych tradycji, które Anna Szafranowska chce zachować i przekazać dalej. W towarzyszącej albumowi książeczce znajdziemy pełne teksty nagranych pieśni.

Anna Szafranowska o płycie: „Nagrałam moje ukochane pieśni suwalskie – miłosne, weselne, liryczne – z różnych części Suwalszczyzny, które należą lub należały do repertuaru najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny. Słowa pieśni ludowych są ponadczasowe, niektóre z nich mają ponad 100 lat, ponieważ uczucia, o których mówią, są ponadczasowe. Dlatego są tak bliskie mojemu sercu. Zależało mi na tym, żeby utrwalić dziedzictwo muzyczne regionu zarówno w dźwiękach, jak i słowach. Właściwie w tradycyjnych pieśniach słowa są najważniejsze, bo mówią o ważnych w życiu człowieka rzeczach: miłości, ślubie, utracie, pracy, przyrodzie. Radosne, smutne, zawsze głęboko prawdziwe. Mam ogromną nadzieję, że płyta trafi do życzliwego odbiorcy i zachwyci nie tylko miłośników muzyki ludowej. Jazzujące aranżacje Szymona Markiewicza nadały tym utworom współczesny wyraz, dzięki któremu brzmią świeżo i oryginalnie. To było marzenie mojego życia. Chciałam, by pieśni ludowe z Suwalszczyzny zabrzmiały w jazzowych aranżacjach. Do projektu zaprosiłam muzyków znanych nie tylko w środowisku lokalnym. Zależało mi na współpracy z ludźmi związanymi z regionem.”

W projekt zaangażowali się zaprzyjaźnieni z artystką muzycy, dla których Suwalszczyzna jest bliska sercu. Stąd pochodzą lub doceniają jej urok. Na płycie słychać także śpiewaczki Zespołu Śpiewaczego „Ancyjas”, działającego pod kierownictwem Anny Szafranowskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Norris Garner ponownie w Suwałkach. Gospel zabrzmi w czerwcu

W dniach 7-9 czerwca w Suwałkach odbędzie się VII...

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Powrót do korzeni. Zespół „Wigranie” świętuje 20-lecie działalności (audio)

Wigranie, zespół śpiewaczy ze Starego Folwarku, obchodzi w tym...