Reklama

Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach: „Ukraina przed wiekami”

Data:

- Reklama -

Muzeum Okręgowe w Suwałkach prezentuje w swoich przestrzeniach wystawę, która przenosi nas w różne okresy historii Ukrainy. Wystawa, zatytułowana „Ukraina przed wiekami”, została zrealizowana według pomysłu kuratora i autora wystawy, Radosława Liwocha. Ekspozycja odkrywa niezwykłe tajemnice i bogactwa kulturowe tego obszaru – dziś ważnego sąsiada Polski.

W artykule wykorzystane zostały materiały informacyjne z wystawy autorstwa Radosława Liwocha (na zdj. głównym wraz z Jerzym Brzozowskim, dyrektorem Muzeum Okręgowego w Suwałkach).

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, podkreśla: To nie jest wystawa nowa, została przygotowana jedenaście lat temu, lecz od lutego 2022 roku nabiera innego wymiaru, oddając hołd Ukraińcom.

Ukraina, położona głównie na obszarze Niziny Wschodnioeuropejskiej, badaczy wielu dziedzin zachwyca swoją różnorodnością przyrodniczą i kulturową. Brak barier uniemożliwiających kontakty międzykulturowe oraz układ rzek sprzyjają interakcjom. Niemniej jednak, klimatyczne różnice widoczne na obszarze tego kraju sprawiły, że na południowo-wschodnich obszarach rozciąga się Wielki Step, łączący się z lasostepem i lasami liściastymi na północnym zachodzie.

Wystawa „Ukraina przed wiekami” prezentuje nie tylko fascynujące archeologiczne znaleziska, ale także odkrywa związki międzykulturowe, które przez wieki kształtowały tereny Ukrainy. Polacy zamieszkujący obszary Wołynia, Podola i Bracławszczyzny, przez niemal stulecie, od połowy XIX wieku do II wojny światowej, przyczyniali się do wzbogacania zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Odkrywali oni cenne artefakty, takie jak srebrne krzyżyki z kultury staroruskiej czy brązowe amulety importowane z Cesarstwa Rzymskiego. Wystawa ukazuje mnogość kultur, które miały wpływ na formowanie się dzisiejszej Ukrainy, w tym Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców.

– W dużej części wystawione eksponaty dowodzą nadrzędności Rusi Kijowskiej nad Rusią Moskiewską. Ruś Kijowska była ważnym ośrodkiem kultury i władzy, a jej wpływy można dostrzec w wielu aspektach ukraińskiej historii i kultury – podkreśla Jerzy Brzozowski.

„Ukraina przed wiekami” ukazuje również długotrwałe oddziaływania kultur nad Dnieprem i Dniestrem. W szczególności rzuca światło na „cywilizację sarmacką” z czasów I Rzeczypospolitej, gdzie Polska integrowała liczne wpływy z Orientu. Wystawa przypomina nam, że Ukraina była areną licznych kontaktów i interakcji między różnymi ludami.

Radosław Liwoch, mediewista, autor i pomysłodawca wystawy, zaznacza: Wystawa mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Ekspozycja prezentuje dzieła ludzkiej ręki, które obejmują okres ponad sześciu tysięcy lat. Wszystko to sprawia, że odwiedzający mogą podziwiać zaskakujące eksponaty, które stanowią wizualne połączenie przeszłości z teraźniejszością.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, ul. Tadeusza Kościuszki 81, od 25 sierpnia (otwarcie o godz. 18.00) do 31 października 2023 roku.

Fot. Niebywałe Suwałki

Wernisaż wystawy „Ukraina przed wiekami” w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...

Kolejny długi weekend przed nami

Zbliża się długi weekend połączony ze świętem Bożego Ciała....

Plenerowa wystawa poświęcona Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu: Sztuka wychodzi na ulice

Choć wystawa poświęcona życiu i twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego na...