Reklama

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z życiem i twórczością Bronisławy Rychter-Janowskiej. Wśród przekazanych instytucji eksponatów znajduje się kilkanaście drzeworytów według obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Na zdj. głównym: studium z okresu nauki w Monachium, drzeworyt wg nieznanego obrazu Wierusza, fotografia Gabrieli Zapolskiej i Bronisławy Rychter-Janowskiej

Na dar składa się rysunek węglem wykonany przez nią podczas nauki w Monachium. Zbiór zawiera również kilka zdjęć pochodzących z jej spuścizny, przekazane przez jej brata – męża Gabrieli Zapolskiej. Wśród nich znajdują się zdjęcia Bronisławy Rychter-Janowskiej, Gabrieli Zapolskiej, jej brata, matki oraz inne fotografie.

Muzeum otrzymało także prace artystyczne, takie jak aplikacje i obrazy-makaty wykonane metodą patchworku, charakterystyczną dla międzywojennego okresu. – Te wzory były dostępne w tamtych czasach dzięki pewnemu wydawnictwu, a teraz Muzeum zamierza prowadzić warsztaty dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku na ich podstawie – dodaje Eliza Ptaszyńska, kustosz Działu Sztuki w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Dodatkowo, w ramach darowizny, do Muzeum trafiło kilkanaście drzeworytów z obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego z końca XIX i początku XX wieku. To ważne uzupełnienie zbiorów Muzeum, a prezentowana dokumentacja fotograficzna i prace artystyczne stanowią urozmaicenie zbiorów instytucji.


Bronisława Rychter-Janowska, urodzona w Krakowie w 1868 roku i zmarła tamże w 1953 roku, wykazywała wczesne zainteresowanie sztuką. Edukacja artystyczna rozpoczęła się w różnych placówkach, aż ostatecznie zdecydowała się na kształcenie w Monachium.

Podążając za swoją pasją, w 1895 roku wyjechała do Monachium, gdzie rozpoczęła intensywne studia w szkole malarskiej. Po prezentacji swoich pierwszych obrazów na wystawie w Krakowie, kontynuowała naukę m.in. u Ludwika Bollera i Franza von Lenbacha. Otrzymała także stypendium od Polskiego Muzeum w Rapperswilu, co umożliwiło jej kontynuację kształcenia.

W 1900 roku wyszła za mąż za malarza Tadeusza Rychtera, co otworzyło przed nią szerokie pole podróży i doskonalenia w malarstwie. Razem odwiedzili wiele krajów, co wpłynęło na jej rozwój artystyczny.

Po powrocie do Polski kontynuowała działalność artystyczną w Krakowie, aktywnie wystawiając swoje prace i angażując się w projekty teatralne. Jednak życie prywatne nie zawsze było dla niej łatwe – separacja z mężem i problemy finansowe były częścią jej historii.

W czasie I wojny światowej zaangażowała się w działalność patriotyczną, będąc związana z organizacjami charytatywnymi i otrzymując tytuł „Damy Czerwonego Krzyża”. Pomimo trudności finansowych nadal malowała i wystawiała swoje prace, koncentrując się na portretach i krajobrazach.

Po wojnie podróżowała, wychowując również adoptowaną córkę. Kontynuowała swoją działalność artystyczną, a jej prace cieszyły się uznaniem na wystawach.

Bronisława Rychter-Janowska to nie tylko malarka – eksplorowała tkaniny artystyczne, pisała poezję, nowele i dramaty, publikując swoje teksty w różnych czasopismach. Jej prace, szczególnie pejzaże i portrety, wyróżniały się zrównoważoną kompozycją, doskonałą kolorystyką i dekoracyjnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...