Reklama

Radni przyjęli budżet województwa na 2024 rok

Data:

- Reklama -

Obrady władz samorządowych zawsze przynoszą istotne decyzje, lecz ostatnie spotkanie radnych było szczególnie znaczące, bowiem przyjęto plan finansowy na nadchodzący rok. Wartość dochodów planowana na przyszły rok wynosi 1,4 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 60 proc. w porównaniu z bieżącym rokiem. Z kolei wartość przewidywanych wydatków ma wzrosnąć o ponad połowę, sięgając 1,5 mld zł. Deficyt budżetowy został oszacowany na 85 mln zł, natomiast nadwyżka operacyjna na 126 mln zł. To rekordowy budżet w historii województwa pod względem zarówno dochodów, jak i wydatków.

Decyzję o przyjęciu uchwały budżetowej poparło 20 osób, 10 wstrzymało się od głosu, a nikt nie głosował przeciwko. Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że budżet ten stanowi rekordowy zapis w historii samorządu, będąc wynikiem wspólnych wniosków wszystkich radnych, niezależnie od ich przynależności politycznej.

Zasadnicze poprawki zgłoszone przez wszystkich radnych, również te z opozycji, zostały uwzględnione. Wśród nich znalazły się m.in. środki na budowę ścieżki rowerowej Hajnówka-Białowieża oraz zwiększenie funduszy na projekty kulturalne. Wiceprzewodniczący sejmiku, Łukasz Siekierko, w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości, pozytywnie podsumował projekt finansowy na przyszły rok, wskazując na jego wsparcie dla różnorodnych obszarów i instytucji, m.in. gmin, powiatów, klubów sportowych czy ochotniczych straży pożarnych.

Nowy plan finansowy zakłada znaczący wzrost nakładów na transport i łączność, gdzie zaplanowano 751 mln zł, w tym znacząca kwota na inwestycje drogowe. Również fundusze na kulturę i ochronę dziedzictwa zwiększono o 85 mln zł. Projekt uwzględnia także inwestycje w ochronę zdrowia, sport, turystykę czy nowe instytucje, jak Centrum Kultury Białoruskiej czy Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

Kluczowe decyzje finansowe zaplanowane na przyszły rok skupiają się także na rozpoczęciu prac związanych z lokalizacją Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej oraz utworzeniem Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, wspierającego samorządy w realizacji inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalski oddział PKS Nova na sesji Sejmiku: Z Białymstokiem daleko nie zajedziemy, nie z tym marszałkiem i nie z tym prezesem

Na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Podlaskiego, które odbyło się...

Na fotelu marszałka bez zmian

Artur Kosicki pozostaje szefem Zarządu Województwa Podlaskiego pomimo głosowania...

Wbicie łopaty pod inwestycję drogową jak wiec przedwyborczy?

W Suwałkach, w sobotę, 5 sierpnia odbyła się uroczystość...

Znamy laureatów Włóczni Jaćwingów

W sobotę, 18 lutego poznaliśmy kolejnych laureatów Nagrody Prezydenta...