Fundacja Terra Desolata rozpoczęła interesujący projekt edukacyjny, mający na celu przybliżenie uczniom klas 4–5 szkół podstawowych z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego najdawniejszych dziejów ziemi polskich. Projekt skupia się na ziemskich regionach Puszczy Boreckiej, Suwalszczyzny i Augustowszczyzny, gdzie Fundacja prowadzi wykopaliska we współpracy z Wydziałem Archeologii UW.
Warto zauważyć, że projekt jest szczególnie ukierunkowany na szkoły wiejskie, małe ośrodki oraz placówki specjalne, które często są pomijane w ofercie edukacyjnej większych miast. Brakujące informacje na temat starożytnej Polski w szkolnym programie skłaniają do powstawania szkodliwych mitów naukowych, co z kolei może prowadzić do fałszowania historii i naukowego dorobku. Projekt Fundacji Terra Desolata ma na celu wypełnienie tej luki w edukacji, zwiększając wiedzę uczniów na temat najdawniejszej historii ziem polskich.
Obejmując okres I–III wieku n.e., czyli archeologicznie określany jako „okres wpływów rzymskich”, projekt ma na celu walkę z mitami naukowymi dotyczącymi początków państwa polskiego. Ponadto, program edukacyjny stawia sobie za zadanie integrację uczniów oraz promowanie pracy zespołowej. W tym celu organizowane są warsztaty oparte na wielkoformatowej grze planszowej zatytułowanej „Barbarzyńcy i Rzymianie”. Uczestnicy wcielają się w rolę starożytnych kupców podróżujących przez obszar dzisiejszej Polski w poszukiwaniu bursztynu. Każda drużyna planuje i tworzy karawanę, podejmuje decyzje dotyczące towarów do wymiany, a następnie musi stawić czoła różnorodnym wyzwaniom w trakcie podróży. Dzięki temu uczniowie dowiadują się, jakie ludy zamieszkiwały starożytną Polskę i jak wyglądało ich codzienne życie.
W ramach warsztatów uczniowie mają również możliwość zapoznania się z najważniejszymi zabytkami archeologicznymi z omawianego okresu, odnajdywanymi na ziemiach polskich. Aktualnie trwa drugi tydzień zajęć w podlaskich szkołach, a następnie edukatorzy ruszą ponownie na Wschodnie Mazury.
W ciągu ostatnich dni edukatorzy odwiedzili kilka szkół, takich jak: Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka” w Suwałkach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Płaskiej, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Nowince, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Janówce oraz Szkoła Podstawowa w Kaletniku. W tym tygodniu zaplanowane są warsztaty w Szkołach Podstawowych m.in.: im. Zygmunta Augusta w Tajnie Starym, im. M. Konopnickiej w Starym Folwarku, w Nowej Pawłówce oraz w Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II (Zespół Szkół Specjalnych) w Augustowie.
Fot. Terra Desolata