Reklama

Radni Sejmiku interpelują w sprawie suwalskiego oddziału PKS Nova

Data:

- Reklama -

Od początku tygodnia w suwalskim oddziale PKS Nova panuje burzliwa atmosfera. Decyzja o zwolnieniu dyrektora, Jarosława Żaborowskiego oraz kontrowersje towarzyszące temu wydarzeniu, stały się przedmiotem pytań i krytyki. Zaskakujące doniesienia o zrywaniu kłódek, interwencji policji i planach odłączenia oddziału rzucają cień na kondycję całej firmy. O problemy w PKS Nova pytają w swoich interpelacjach skierowanych do marszałka województwa radni Sejmiku – Anna Naszkiewicz i Romuald Łanczkowski.

W dniu 29 stycznia 2024 r., poseł Jacek Niedźwiedzki dotarł do suwalskiego oddziału PKS Nova, reagując na skargi pracowników dotyczące niesprawiedliwego traktowania, wyprzedaży majątku oraz zwolnień grupowych. Sytuacja przybrała dramatyczny obrót, gdy dyrektor Jarosław Żaborowski został zwolniony przez prezesa PKS Nova, Marcina Doliasza, który osobiście pojawił się w Suwałkach.

Poseł interweniuje w PKS

Zwolnienie dyrektora oraz pytania pojawiające się wokół funkcjonowania PKS Nova w Suwałkach, coraz większej marginalizacji oddziału i przyszłości budzą liczne pytania i wątpliwości. Dodajmy, że interwencja poselska Jacka Niedźwiedzkiego zakończyła się wezwaniem policji, a jak wynika z relacji pracowników oddziału – prezes PKS, Marcin Doliasz włamał się do jednego z magazynów suwalskiego oddziału, niszcząc kłódkę.

Jarosław Żaborowski, zwolniony dyrektor, kwestionuje bezprawność swojego zwolnienia, podkreślając zaangażowanie w funkcjonowanie oddziału. Suwalski oddział PKS Nova jest jednym z nielicznych dochodowych elementów spółki, generujący zyski z różnych dziedzin, takich jak transport, stacja paliw, czy wynajem pomieszczeń. W sprawie odwołania dyrektora interpelację do marszałka wystosowali radni Anna Naszkiewicz i Romuald Łanczkowski.

Prezes PKS Nova, Marcin Doliasz, od lat broni swoich działań, twierdząc, że decyzje podejmowane są w celu poprawy efektywności i sytuacji finansowej całej spółki. Tę narrację podtrzymuje również marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki, który w odpowiedzi za interpelację radnej Anny Naszkiewicz – jeszcze w 2021 roku – pisał m.in. o konieczności zwolnień grupowych w celu reorganizacji spółki, a także o zasadności likwidacji niektórych oddziałów oraz wyprzedaży majątku w celu zwiększenia jej konkurencyjności na „trudnym rynku przewozów pasażerskich”. Z kolei sami pracownicy suwalskiego oddziału działań centrali na rzecz podniesienia atrakcyjności przewozów nie dostrzegają. Uważają wręcz, że pracują na rzecz Białegostoku i ratowania sytuacji PKS w stolicy województwa.

Związkowcy z PKS żądają zrzeczenia się mandatu posła przez Mieczysława Baszkę

Wszystkie te wydarzenia wywołują niepokój w społeczności lokalnej oraz wśród samorządowców i radnych, którzy dostrzegają potrzebę pilnego podjęcia działań. Interpelacja Anny Naszkiewicz dotyczy nie tylko zwolnienia dyrektora suwalskiego oddziału, ale pięciu innych zagadnień związanych z funkcjonowaniem oddziałów – sprzedaży mienia w woj. warmińsko-mazurskim (Na jakim etapie jest sprzedaż majątku (nieruchomości) PKS Nova w województwie warmińsko-mazurskim?); procedury wydzielenia nowej spółki w Suwałkach (Na jakim etapie jest procedura wydzielenia nowej spółki w Suwałkach? Czy istnieją faktyczne kroki w tej kwestii, czy jedynie mydlenie oczu? Proszę o przekazanie dokumentów dotyczących procedury oraz informacje o formalnych decyzjach Zarządu Województwa, Zarządu Spółki, i Rady Nadzorczej); liczba zwolnionych w O/Suwałki (Ile osób zostało zwolnionych w O/Suwałki, z podaniem podziału na grupy zawodowe (kierowcy, administracja)?); przejęcia obowiązków dyrektora po zwolnieniu J. Żaborowskiego (Kto pełni obowiązki Dyrektora O/Suwałki po zwolnieniu J. Żaborowskiego, i na jakich zasadach (oddelegowanie do Suwałk czy codzienne dojazdy z Białegostoku)?) oraz sytuacji finansowej w PKS Nova Oddział w Suwałkach (Proszę o przedłożenie dokumentów finansowych dotyczących sytuacji finansowej O/Suwałki PKS Nova na dzień 31.12.2023 r. w porównaniu z pozostałymi oddziałami). Dodatkowo radna zabiega o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa podlaskiego.

Kryzys w suwalskim oddziale PKS Nova: Pracownicy walczą o niezależność i przywrócenie dyrektora

Zbierają podpisy przeciwko łączeniu PKS-ów

Wicemarszałkowie przeciwko inkorporacji PKS-ów. To rekomendacja radnych Sejmiku z PO

Wicemarszałkowie z PO przeciwko inkorporacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kiedy remont suwalskiego dworca? PKP twierdzi, że opóźniał… konserwator

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, otrzymał odpowiedź na swoje pismo...

W Strefie Ekonomicznej obniżone progi inwestycyjne

Bardzo dobre wieści napłynęły w środę, 26 czerwca z...

Nowy prezes PKS Nova

Marcin Doliasz nie jest już prezesem PKS Nova. Zastąpił...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...