Reklama

Związkowcy z PKS żądają zrzeczenia się mandatu posła przez Mieczysława Baszkę

Data:

- Reklama -

W 2016 roku pracownicy PKS w Suwałkach walczyli o to, by nie doszło do utworzenia spółki PKS Nova przez inkorporację przedsiębiorstw w Suwałkach, Zambrowie, Łomży i Siemiatyczach. Na sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego doszło do burzliwej dyskusji. Jednym z jej uczestników był poseł Mieczysław Baszko, który zadeklarował wówczas, że zrzeknie się swojego mandatu, jeśli „spółki mają paść w taki sposób”. Zdaniem związkowców – czas dotrzymać słowa.

Janusz Złocki i Jarosław Żaborowski z Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników PKS w Suwałkach napisali list do posła Mieczysława Baszki. Piszą w nim o „dotrzymaniu słowa i honorowym zrzeczeniu się mandatu Posła na Sejm RP”. Pracownicy PKS w Suwałkach ostrzegali wtedy, że na inkorporacji skorzysta wyłącznie białostocki oddział przedsiębiorstwa.

Związkowcy przypominają, że na przełomie 2016 i 2017 roku Mieczysław Baszko deklarował, że połączenie pięciu spółek PKS przyniesie pozytywne efekty dla wszystkich oddziałów. Zdaniem autorów pisma – deklaracje i obietnice nie zostały spełnione. Inicjatorzy inkorporacji spółek zapowiadali m.in. odnowienie taboru, podwyżkę płac, utrzymanie stanu zatrudnienia, poprawę warunków pracy. 

Janusz Złocki i Jarosław Żaborowski uważają, że minione lata przyniosły oddziałowi PKS w Suwałkach wykluczenie komunikacyjne i likwidację wielu kursów, zwolnienia (z 250 osób do niespełna 100), zmniejszenie liczby autobusów – ze 150 do 80.

– Mimo zapewnień, nie otrzymaliśmy żadnego nowego autobusu. Otrzymaliśmy jeden autobus z klimatyzacją – piętnastoletni!!! (…) Przed połączeniem PKS Suwałki posiadał 4 placówki terenowe, dziś 1 (doprowadzono do upadłości przez likwidację 3 placówki terenowe, zwolniono kilkudziesięciu pracowników z ogromnym stażem pracy, doświadczeniem, w wieku przedemerytalnym – może im Pan wytłumaczy, dlaczego tak się stało – piszą autorzy wniosku. 

– Pański plan dla Suwałk bezsprzecznie okazał się totalną porażką, za którą Pan osobiście odpowiada – twierdzą przedstawiciele Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników PKS w Suwałkach.

Temat wykluczenia komunikacyjnego Suwałk i Suwalszczyzny jest częstym tematem pojawiającym się podczas sesji Rady Miejskiej w Suwałkach. Więcej informacji poniżej:

Co dalej z połączeniami dalekobieżnymi?

PKS Nova nie przywróci połączeń na trasie Suwałki – Warszawa. To się nie opłaca

Przewodniczący Rady Miejskiej przeciwko zawieszeniu połączeń do Warszawy

Połączenie czy sprzedaż? Na sesji Sejmiku wiele pytań o inkorporację PKS-ów

PKS-u za darmo nie oddadzą. W grę wchodzi „kapitał rezerw do wykorzystania”

Pracownicy PKS w Suwałkach przeciwni połączeniu spółek

Łączenie PKS-ów nic nie da – alarmuje ekspert

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

PKS Nova przeprowadza ankietę wśród mieszkańców województwa podlaskiego

Zbigniew Wojno, nowy prezes PKS Nova, w informacji prasowej...

Nowy prezes PKS Nova

Marcin Doliasz nie jest już prezesem PKS Nova. Zastąpił...

Związkowcy z Suwałk domagają się natychmiastowego odwołania prezesa PKS Nova

Samorządny Niezależny Związek Zawodowy (SNZZ) Pracowników PKS w Suwałkach...