Reklama

Marian Murawski – ilustracje. Wystawa w Muzeum Okręgowym

Data:

- Reklama -

Marian Murawski, pochodzący z Suwalszczyzny artysta (zm. w 2022 r.), tym razem daje się poznać zwiedzającym Muzeum Okręgowe w Suwałkach jako doskonały i nagradzany ilustrator książek głównie dla dzieci i młodzieży. Wystawę jego prac można zwiedzać do czerwca.

Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1960 roku z wyróżnieniem rektorskim, zdobywając dyplom m.in. w pracowni prof. Józefa Mroszczaka i prof. Wojciecha Fangora, Murawski rozpoczął swoją barwną karierę artystyczną. Przez lata pracował jako asystent w pracowni prof. Mroszczaka, współpracował także z prof. Sołtanem oraz prowadził wykłady z ilustracji i grafiki książkowej w Instituto Cubano del Libro w Hawanie.

Jego malarstwo i ilustracje odzwierciedlają nie tylko talent artystyczny, lecz również korzenie kulturowe. Wystawy indywidualne jego prac odbywały się nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w Szwecji, Włoszech, Serbii czy Brazylii. Prace Murawskiego, pełne subtelnego piękna i nostalgii, odzwierciedlają północny klimat oraz inspirację krajobrazem Polski, zwłaszcza krajobrazem Suwalszczyzny, którą artysta darzył szczególną miłością.

Warto zwrócić uwagę na jego osiągnięcia w dziedzinie ilustracji, która stała się ważną częścią jego twórczości. Marian Murawski zilustrował wiele książek, szczególnie baśni polskich, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace, pełne wyrazistych detali i niepowtarzalnego stylu, wciąż zachwycają czytelników.

Wernisaż wystawy ilustracji Mariana Murawskiego (1932-2022) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, który odbył się w piątek, 19 kwietnia, był wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego można było podziwiać nie tylko jego prace, lecz także poznać bliżej historię i inspiracje artysty. Obecność Elżbiety Murawskiej, żony artysty, oraz Larysy Jaromskiej-Murawskiej, córki, dodała temu wydarzeniu wyjątkowego wymiaru emocjonalnego.

Elżbieta Murawska, podkreśliła, że wystawa ta dotyczyła ilustracji, stanowiącej ważny aspekt kariery Mariana Murawskiego. Sukcesy na międzynarodowych wydarzeniach, takie jak zdobycie Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie, sprawiły, że ilustracja stała się nieodłączną częścią jego twórczości.

Larysa Murawska-Jaromska opowiadała o piętnie osobowości i indywidualności artysty, który stale czerpał inspirację z polskiego krajobrazu oraz historii.

Artysta miał swoją pracownię w Gawrych Rudzie. To właśnie tutaj, wśród suwalskich krajobrazów, rodziły się jego liczne prace.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...