Reklama

Jerzy Brzozowski uhonorowany medalem szwoleżerów

Data:

- Reklama -

W dniach 10-12 maja w Warszawie odbyły się XI Dni Kawaleryjskie, które były jednocześnie świętem 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich oraz obchodami 20-lecia powstania Szwadronu Honorowego im. płk. Jana Kozietulskiego. W Łazienkach Królewskich pojawił się też Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

W trakcie obchodów miało miejsce wiele wydarzeń. Jednym z głównych punktów programu były kwalifikacje do Kawaleryjskich Mistrzostw Polski we Władaniu Bronią Konno. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności jeździeckie i walki konnej.

Nie mogło zabraknąć również widowiskowych pokazów konnych oraz przemarszu kawalerii alejkami Łazienek Królewskich, które przywróciły atmosferę dawnych czasów i przywołały chwile chwały polskiej kawalerii. Uroczysty apel z okazji święta i jubileuszu stanowił ważny moment podczas wydarzenia. Msza Święta została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i była hołdem dla poległych, pomordowanych i zmarłych szwoleżerów, uczczeniem ich pamięci oraz wyrazem szacunku dla ich poświęcenia dla Ojczyzny.

Organizacja uroczystości leżała w gestii Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego oraz 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza, którym dowodził ppłk Piotr Półbratek.

Wśród licznych uczestników uroczystości znalazł się także dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski. Podczas uroczystego apelu na Tarasie Pałacu na Wyspie Łazienek Królewskich, osobiście wręczył listy gratulacyjne i prezenty od Prezydenta Miasta Suwałk, Czesława Renkiewicza, a także od Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.

Podczas uroczystości szczególnie doceniono osoby, które przyczyniły się do rozwoju Szwadronu oraz kultywowania tradycji kawaleryjskich. Zasłużeni dla społeczności zostali uhonorowani medalem „XX-lecia Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego”. W gronie wyróżnionych znalazł się również dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Dalsze obchody związane z 20-leciem powstania Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego zaplanowane są w trakcie tegorocznego XXIII Pikniku Kawaleryjskiego – Dni Kawaleryjskich w Suwałkach, które odbędą się w dniach 15-16 czerwca br.

Fot. Mikołaj Samborek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...