Święto Etnografii na Suwalszczyźnie, zorganizowane w Muzeum Okręgowym w Suwałkach w ubiegłym tygodniu, było okazją do szerokiego spotkania z kulturą i sztuką ludową regionu. Wydarzenie przyciągnęło uczestników, którzy mieli okazję zobaczyć nie tylko wystawę, ale i pomysł na promocję lokalnych tradycji.
Na podst. informacji – dr Krzysztof Snarski
Jednym z ważniejszych punktów programu był wernisaż wystawy „Sztuka ludowa Suwalszczyzny”, który miał miejsce 24 października. Proces przygotowań obejmował nie tylko konceptualizację, ale także przestrzenne planowanie, opracowanie scenariusza oraz montaż wystawy. Wystawę stworzono z myślą o ukazaniu bogactwa ludowej estetyki, a eksponaty stanowią reprezentację tradycyjnych wartości i lokalnego rękodzieła. Wystawa wciąż dostępna jest w Muzeum Okręgowym w Suwałkach – kto jeszcze nie widział, powinien odwiedzić gmach dawnej Resursy Obywatelskiej. Realizacja inicjatywy była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Równolegle do otwarcia ekspozycji odbyła się konferencja naukowa „Sztuka ludowa Suwalszczyzny jako źródło wartości artystycznych”. Spotkanie to zgromadziło ekspertów, którzy omawiali znaczenie sztuki ludowej w budowaniu kolekcji muzealnych oraz obecność wyrobów ludowych z Suwalszczyzny w zbiorach muzealnych. Ciekawym punktem programu były wystąpienia Barbary Grąziewicz-Chludzińskiej i Urszuli Szymak-Waśkiewicz, które przybliżyły zmiany administracyjne i kolekcje Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Nie zabrakło również perspektywy lokalnej – przedstawiono, w jaki sposób Muzeum Okręgowe w Suwałkach poszerza swoje zbiory etnograficzne.
Kolejnym elementem spotkań wokół etnografii była konferencja „Ludowe inspiracje Suwalszczyzny”, która zgromadziła dziesięciu specjalistów z zakresu etnografii i kultury ludowej. Eksperci przedstawili różnorodne referaty, m.in. o potrzebie nowego spojrzenia na twórców ludowych w XXI wieku (referat Katarzyny Kraczoń) oraz o współczesnym rękodziele Suwalszczyzny (referat Katarzyny Waszczyńskiej). Omówiono także lokalne tradycje garncarskie oraz kwestie związane z odtwarzaniem i zachowaniem tradycyjnych strojów ludowych. Ta konferencja została zorganizowana dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Euroregion Niemen i finansowaniu ze środków Województwa Podlaskiego.
Święto zakończyła dyskusja panelowa dotycząca utworzenia Szlaku Kultury Ludowej Suwalszczyzny. Spotkanie podkreśliło potrzebę systematycznego opracowania i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. Na zakończenie odbył się objazd naukowy po polsko-litewskim pograniczu, który umożliwił uczestnikom zapoznanie się z kolekcjami w Puńsku, galerii Drewutnia w Hultajewie oraz ekspozycją w Jaćwieskiej Izbie Historycznej w Szurpiłach.
Jak podkreśla dr Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach – spotkania były bardzo wartościowe:
To wspaniałe święto etnografii, jakie mieliśmy możliwość współtworzyć i w jakim mieliśmy okazję uczestniczyć jest już historią. Na szczęście pozostały wspomnienia, wrażenia, emocje, uczucia, które będą nam wszystkim towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas. Podczas naszych zmagań ze sztuką ludową i kulturą Suwalszczyzny wydarzyło się coś jeszcze. Zostały postawione pytania: Jak badać? Jak opisywać? Jak rozpoznawać? Co z tym zrobić, by przetrwało? Odpowiedzi na
te i inne pytania niech w nas wzrastają, a z czasem staną się owocami naszego święta.
Fot. Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Niebywałe Suwałki