Reklama

Na bulwarach trwa montaż „Samolotu”

Data:

- Reklama -

„Samolot” – stalowa rzeźba Marty Pszonak – niebawem pojawi się w sąsiedztwie Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą.

Stalowy „Samolot” to pierwsza rzeźba autorstwa pochodzącej z Suwałk artystki – Marty Pszonak, którą na stałe będzie można oglądać w naszym mieście. Rzeźbiarka, związana obecnie z Łodzią, to była stypendystka Prezydenta Miasta Suwałk. Kilka lat temu można ją było spotkać na warsztatach artystycznych w Muzeum Okręgowym w Suwałkach – z okazji Dnia Wolnej Sztuki. Jej twórczość – dzięki „Samolotowi” na stałe wpisze się teraz w przestrzeń rodzinnego miasta.

Jak powiedziała Marta Pszonak – „Samolot” był prezentowany wcześniej w Orońsku, Częstochowie i w Łodzi – na skwerze i w parku, gdzie wzbudzał duże zainteresowanie przechodniów, którzy chętnie fotografowali się z „Samolotem”. Rzeźba – nawiązująca do czasów szkolnych – została stworzona z myślą o interakcji sztuki i użytkownika.

Mówi autorka rzeźby, Marta Pszonak:

Od niedawna właścicielem rzeźby jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Instytucja – z inicjatywy kustosz Elizy Ptaszyńskiej – na zakup „Samolotu” pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Eliza Ptaszyńska o rzeźbie:

Rzeźba miała pojawić się w przestrzeni miejskiej już latem, jednak ze względu na fakt, że była wcześniej prezentowana w plenerze, wymagała konserwacji.

Fot. Niebywałe Suwałki

Samolot – jeszcze przez zamontowaniem na bulwarach

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowa rzeźba przestrzenna na bulwarach

Lada dzień na bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach...

Słów kilka o twórczości Mariana Murawskiego (audio)

We wtorek, 25 października w Warszawie odbędzie się uroczystość...

Pierwszy dzień SuwGenePedii, czyli genealogii suwalczan w Muzeum Okręgowym

W piątkowe (21 października) popołudnie w Muzeum Okręgowym odbył...

Obrzędy ocalone od zapomnienia

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” podsumowało realizację projektu “Wody...
%d bloggers like this: