Reklama

Nowa rzeźba przestrzenna na bulwarach

Data:

- Reklama -

Lada dzień na bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach pojawi się stalowy „Samolot” autorstwa pochodzącej z naszego miasta artystki – Marty Pszonak. Rzeźba przestrzenna jest najnowszym nabytkiem Muzeum Okręgowego.

Jak pisaliśmy na początku roku, stalowy samolot, na którego zakup Muzeum Okręgowe w Suwałkach – z inicjatywy kustosz Elizy Ptaszyńskiej – pozyskało środki z Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu, wpisuje się w trend instalacji przestrzennych angażujących odbiorcę – inicjujących interakcję, kontakt, zabawę. To coraz częściej spotykane w Polsce, Europie i na świecie rozwiązania zapoczątkowujące kontakt między dziełem a odbiorcą sztuki. 

Dzieło sztuki angażujące to nie tylko rzeźba w formule „sztuka dla sztuki”. W Katowicach w tym roku pojawiły się fortepiany odporne na warunki atmosferyczne, na których każdy chętny może zagrać. Jeff Koons, tworzący stalowe rzeźby, przypominające ogromne dmuchane balony, to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców, którego prace w przestrzeniach miejskich przykuwają wzrok i stanowią atrakcję, jak choćby „Cloud Gate” w Chicago. Kurt Perschke i jego RedBall krążą po wielu miejscach globu – projekt z założenia miał angażować ludzi w każdym wieku, na różnych kontynentach, związanych z różnymi kulturami i mówiących różnymi językami. Szczecin ma „Frygę” Maurycego Gomulickiego. Warszawa ma między innymi „Tęczę” Julity Wójcik – w poprzedniej wersji, przed laty, można ją było oglądać przy ścianie klasztoru pokamedulskiego w Wigrach, gdy jeszcze działał tam Dom Pracy Twórczej. Augustów od kilku dni chwali się rzeźbą „Wierzeje” Pawła Mikuckiego.

Nasze suwalskie dzieło inicjujące kontakt ze sztuką to ważący 250 kg „Samolot” Marty Pszonak. Rzeźbiarka pochodzi z Suwałk, związana jest obecnie z Łodzią. Prowadzi warsztaty edukacyjno-artystyczne i tworzy. Jest stypendystką m.in. Prezydenta Miasta Suwałk i laureatką Konkursu im. Władysława Strzemińskiego. 

„Samolot” – dzięki współpracy z malarnią w Olecku – został już odnowiony i zabezpieczony. Zostanie umieszczony w przestrzeni miejskiej, na bulwarach – w okolicy ogrodu przy Muzeum im. Marii Konopnickiej i Galerii Sztuki „Stara Łaźnia”.

Fot. źródło – Marta Pszonak

Kolejna rzeźba stanie na bulwarach?

„Samolot” Marty Pszonak stanie na bulwarach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaska Konferencja Archeologiczna z udziałem suwalskich muzealników za nami

Zakończyła się dwudniowa Podlaska Konferencja Archeologiczna, która odbyła się...

Na bulwarach powstanie tężnia. Miasto czeka na oferty

Tężnia solankowa, która zwyciężyła w kategorii dużych projektów Suwalskiego...

Suwalscy muzealnicy otrzymali nagrodę Ministra Kultury

Po sukcesach na arenie lokalnej, przyszła kolej na uznanie...

Poruszający „Kadisz dla niepotrzebnych śmierci” – wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego w Muzeum Okręgowym

Czwartkowy (02 marca) wernisaż wystawy autorstwa Wiesława Szumińskiego skupił...