Reklama

Nowa rzeźba przestrzenna na bulwarach

Data:

- Reklama -

Lada dzień na bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach pojawi się stalowy „Samolot” autorstwa pochodzącej z naszego miasta artystki – Marty Pszonak. Rzeźba przestrzenna jest najnowszym nabytkiem Muzeum Okręgowego.

Jak pisaliśmy na początku roku, stalowy samolot, na którego zakup Muzeum Okręgowe w Suwałkach – z inicjatywy kustosz Elizy Ptaszyńskiej – pozyskało środki z Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu, wpisuje się w trend instalacji przestrzennych angażujących odbiorcę – inicjujących interakcję, kontakt, zabawę. To coraz częściej spotykane w Polsce, Europie i na świecie rozwiązania zapoczątkowujące kontakt między dziełem a odbiorcą sztuki. 

Dzieło sztuki angażujące to nie tylko rzeźba w formule „sztuka dla sztuki”. W Katowicach w tym roku pojawiły się fortepiany odporne na warunki atmosferyczne, na których każdy chętny może zagrać. Jeff Koons, tworzący stalowe rzeźby, przypominające ogromne dmuchane balony, to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców, którego prace w przestrzeniach miejskich przykuwają wzrok i stanowią atrakcję, jak choćby „Cloud Gate” w Chicago. Kurt Perschke i jego RedBall krążą po wielu miejscach globu – projekt z założenia miał angażować ludzi w każdym wieku, na różnych kontynentach, związanych z różnymi kulturami i mówiących różnymi językami. Szczecin ma „Frygę” Maurycego Gomulickiego. Warszawa ma między innymi „Tęczę” Julity Wójcik – w poprzedniej wersji, przed laty, można ją było oglądać przy ścianie klasztoru pokamedulskiego w Wigrach, gdy jeszcze działał tam Dom Pracy Twórczej. Augustów od kilku dni chwali się rzeźbą „Wierzeje” Pawła Mikuckiego.

Nasze suwalskie dzieło inicjujące kontakt ze sztuką to ważący 250 kg „Samolot” Marty Pszonak. Rzeźbiarka pochodzi z Suwałk, związana jest obecnie z Łodzią. Prowadzi warsztaty edukacyjno-artystyczne i tworzy. Jest stypendystką m.in. Prezydenta Miasta Suwałk i laureatką Konkursu im. Władysława Strzemińskiego. 

„Samolot” – dzięki współpracy z malarnią w Olecku – został już odnowiony i zabezpieczony. Zostanie umieszczony w przestrzeni miejskiej, na bulwarach – w okolicy ogrodu przy Muzeum im. Marii Konopnickiej i Galerii Sztuki „Stara Łaźnia”.

Fot. źródło – Marta Pszonak

Kolejna rzeźba stanie na bulwarach?

„Samolot” Marty Pszonak stanie na bulwarach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...

„Wesoła sanna” Wierusza już w Muzeum Okręgowym

Obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, "Wesoła sanna", od wtorku, 21 listopada...

Kolejny Wierusz w kolekcji. Tym razem za 290 tys. złotych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach cieszy się kolejnym sukcesem polegającym...

Rok 2024 Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego? Radni zagłosują za tydzień

W przyszłą środę (25.10) odbędzie się głosowanie nad projektem...