Reklama

Sesja Rady Miejskiej: Program „in vitro” przyjęty, stanowisko w sprawie Jana Pawła II zdjęte z porządku obrad

Data:

- Reklama -

W środę, 29 marca odbyła się niezwykle emocjonująca sesja Rady Miejskiej w Suwałkach. Na posiedzeniu został przyjęty miejski program leczenia niepłodności metodą „in vitro” – „Kajtek”, radni podjęli także uchwałę dotyczącą wyznaczenia stref wolnych od dymu tytoniowego. Wbrew przewidywaniom, to ten drugi temat wywołał burzliwą dyskusję.

W trakcie sesji obecny był również poseł na Sejn RP, Jarosław Zieliński, który zabrał głos między na temat ekspansji sklepów wielkopowierzchniowych w Suwałkach, które to zjawisko porównał do neokolonializmu zabijającego mniejszy biznes; parlamentarzysta dopytywał o karę w wysokości pół mln złotych dla spółki PGK w Suwałkach za nieodebrany gaz do autobusów CNG (karę PGK będzie musiało zapłacić zgodnie z umową), ale też odniósł się do zdjęcia z porządku obrad stanowiska w sprawie obrony papieża Jana Pawła II, które wniesione zostało przez Jacka Juszkiewicza i klub PiS.

Inne tematy, którymi zajęli się radni to między innymi strefa wolna od dymu tytoniowego – pomysł Marka Zborowskiego-Weychmana z klubu „Łączą nas Suwałki”. Dyskusja nad projektem uchwały była pełna emocji – na mównicy wystąpiło aż 16 radnych. Nie wszyscy byli zgodni, że uchwała powinna zostać podjęta. Wśród głosów pojawiały się argumenty dotyczące eksperymentowania w tym zakresie, potrzeby wyznaczania granic młodym ludziom czy braku możliwości wyegzekwowania kar za złamanie przepisów (pouczenia lub mandat w wysokości do 500 zł). Radni ostatecznie projekt uchwały podjęli, wyznaczając strefy wolne od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych na skwerze im. Aleksandry Kujałowicz; w rejonie ulicy Sejneńskiej – przy szkołach i w rejonie ulicy Szkolnej – od skrzyżowania z ulicą Sejneńską do skrzyżowania z ulicą Składową.

Powstanie strefy wolnej od dymu tytoniowego to kwestia czasu?

Ważnym tematem, nad którym radni pracowali od dłuższego czasu (inicjatywa Kamila Klimka obecnie z klubu „Suwałki Przyszłości”), był program „in vitro” finansowany z miejskich środków. „Kajtek” to odpowiedź na rosnący problem niepłodności. Zgodnie z założeniami programu skorzysta z niego około 22 – 28 par rocznie. Uczestnikom przysługiwać będzie możliwość dofinansowania do maksymalnie trzech prób zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 7.300 zł każda, nie więcej jednak niż 80% kosztów całej procedury biotechnologicznej. Na dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego przeznaczone zostanie 146.000 zł rocznie (438.000 zł w trakcie trwania Programu). Program obejmuje również dofinansowanie w wysokości do 7.000 zł do procedury biotechnologicznej polegającej na witryfikacji komórek jajowych u pacjentek z odroczoną płodnością przed leczeniem gonadotoksycznym lub zagrożonych utratą płodności z powodu choroby. Na dofinansowanie tych procedur przeznaczone zostanie 14.000 zł rocznie (42.000 zł w trakcie trwania Programu). Na pokrycie kosztów realizacji Programu przeznaczona zostanie w 2023 r. w budżecie Miasta Suwałk kwota 80.000 zł. W przypadku zwiększonego zainteresowania Programem, dopuszcza się możliwość zwiększenia środków finansowych w 2023 r. do kwoty 160.000 zł.

Miejski program „in vitro” rozszerzony o diagnostykę?

Środowiska katolickie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w sprawie miejskiego programu „in vitro”. Nie zgadzają się na jego finansowanie z publicznych środków (audio)

Radni o in vitro i osiedlowych terenach zielonych

Radni zajęli się także opieką wytchnieniową w Suwałkach. Program będzie realizowany w terminie do dnia 31 grudnia 2023 roku. Miasto Suwałki pozyskało środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego w ramach programu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023. Pieniądze zostaną przeznaczone na: pobyt dzienny w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej w łącznym wymiarze 2733 godzin dla 12 osób – koszt realizacji zadania 90.264,22 zł; pobyt całodobowy w DPS „Kalina” w Suwałkach w łącznym wymiarze 56 dni dla 4 osób – koszt zadania 36.7 19,59 zł. Do tej pory opiekę wytchnieniową realizowano poprzez świadczenie usług w miejscu zamieszkania. Usługi świadczyły osoby zatrudnione na umowę o pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach, tym samym spełniające wymogi kwalifikacyjne określone w Programie. Usługi opieki wytchnieniowej zapewniano w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej wynikających z karty zgłoszenia. W 2022 r. wsparciem objęto 14 osób w łącznej liczbie godzin 2 373, głównie w dni robocze. Średniorocznie na 1 uczestnika programu przypadało około 170 godzin.

Jednym z punktów programu miało być przyjęcie stanowiska dotyczącego obrony spuścizny duchowej, religijnej i intelektualnej Jana Pawła II (treść stanowiska poniżej). Radni zdecydowali jednak o zdjęciu punktu z porządku obrad. Osoby, które uważają, że „obrona dobrego imienia Jana Pawła II jest obowiązkiem i prawem” zamierzają spotkać się w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 11.30 pod pomnikiem papieża w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

PiS zbiera podpisy pod obywatelską ustawą o zamrożeniu cen energii i gazu do końca roku

W poniedziałek, 27 maja, poseł PiS Jarosław Zieliński zwołał...

Zdzisław Przełomiec ponownie przewodniczącym Rady Miejskiej

Karty rozdane. Znamy skład prezydium Rady Miejskiej w Suwałkach. Na...

Na sesji o problemie parkingów w Suwałkach

Murem za polskim mundurem, ale nie kosztem mieszkańców i...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...