Reklama

Temat schroniska dla zwierząt zatoczył koło. W 2024 r. przytulisko poprowadzi… Bogdan Lauryn

Data:

- Reklama -

Na prowadzenie schroniska dla zwierząt w Suwałkach w przyszłym roku samorząd przeznaczy minimum 850 tys. złotych. W przetargu wystartował tylko jeden oferent i postępowanie wygrał. Bogdan Lauryn, który po „starciu” z lokalnymi NGO-sami zaangażowanymi w pomoc bezdomnym zwierzętom w 2021 r. wycofał się z prowadzenia schroniska, ale infrastrukturę od tego momentu dzierżawił, powróci do tego zajęcia.

‍Schronisko dla zwierząt w Suwałkach to temat, który budzi wiele emocji i dyskusji. Od 2003 roku schronisko prowadziła prywatna firma Bogdana Lauryna, która zajmowała się odłowem bezdomnych zwierząt i opieką nad nimi. Zwierzęta trafiały tam z terenu miasta Suwałk i okolicznych gmin. W lipcu 2021 roku w Urzędzie Miejskim w Suwałkach doszło do spotkania przedstawicieli samorządu, zwierzolubów i właściciela schroniska. Wzajemnym pretensjom nie było końca. Głównym zarzutem, który pojawił się w trakcie dyskusji, był brak woli współpracy Bogdana Lauryna z NGO-sami w zakresie wolontariatu.

Przypomnijmy, co powiedział wtedy Bogdan Lauryn:

Na zdj. Bogdan Lauryn podczas spotkania w lipcu 2021 r.

Radni i organizacje pozarządowe o suwalskim schronisku. Właściciel: „za wolontariat to ja podziękuję” (audio, foto)

Konsekwencje spotkania okazały się długofalowe i drogie. Bogdan Lauryn wycofał się z prowadzenia schroniska, oddając w dzierżawę za 23 tys. złotych miesięcznie infrastrukturę, na bazie której działalność rozpoczął nowy operator – firma Marol Mariusza Olszewskiego. W roku zmiany prowadzenie schroniska pochłonęło ok. 1 mln złotych z budżetu miasta.

Nowy operator schroniska dla zwierząt? Firma została założona miesiąc przed ogłoszeniem postępowania

Suwalskie schronisko już w innych rękach (audio)

Prowadzenie schroniska w Suwałkach pochłonie ponad 1 mln złotych (audio)

Mariusz Olszewski wystartował również w kolejnym przetargu, w którym kontrofertę złożyło sejneńskie „Cyganowo”. Nie udało się osiągnąć w tym temacie kompromisu. W końcówce 2023 roku „na scenie” pojawił się kolejny podmiot – firma „Dogtown”, która prowadzeniem schroniska zajmie się do końca grudnia tego roku. Później pałeczkę przejmie ponownie Bogdan Lauryn.

Przetarg na prowadzenie schroniska: „Cyganowo” złożyło odwołanie

Nadal nie udało się wyłonić operatora schroniska w Suwałkach

W ramach przetargu firma Bogdana Lauryna zaproponowała następujące ceny:

Cena jednostkowa za dobowy pobyt każdego psa lub kota przyjętego do schroniska – 18,49 zł.
Cena za złapanie 1 bezdomnego psa lub kota i transport do schroniska – 500,00 zł.
Cena za złapanie 1 wolno żyjącego kota i transport do gabinetu weterynaryjnego – 500,00 zł.
Cena za złapanie 1 zwierzęcia gospodarskiego i transport do gospodarstwa – 900,00 zł.

W ramach przetargu, firma musiała spełnić szereg wymogów. Co oczywiste, zobowiązała się do podejmowania działań związanych ze znalezieniem bezdomnym zwierzętom właściciela. Po drugie, zadeklarowała prowadzenie osobnej strony internetowej schroniska lub strony na jednym z portali społecznościowych, na której regularnie publikowane będą zdjęcia wszystkich bezdomnych zwierząt w schronisku.

Firma musi również współpracować z organizacjami non-profit w zakresie wolontariatu lub organizować wolontariat na własną rękę – to właśnie ten zapis był szeroko krytykowany przez organizacje pozarządowe, które nie mogły z Bogdanem Laurynem porozumieć się w zakresie działań wolontaryjnych – wolontariusze nie byli wpuszczani na teren schroniska, a właściciel twierdził, że korzysta z usług własnych, sprawdzonych wolontariuszy. Jednym z ważniejszych warunków przetargu było jednak to, że oferent musi posiadać tytuł prawny do schroniska, w którym będzie świadczył usługę.

1 KOMENTARZ

  1. Wiadomo,ze chodzi o kasę,Lauryn nie prowadził schroniska ze wzgledu na stan zdrowia,teraz wyzdrowiał,kasa musi sie zgadzać.Miasto daje sie ogrywac cwaniakowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pieniądze za adopcję psów w Suwałkach: Czy kontrowersyjna uchwała wejdzie w życie?

W Suwałkach powraca temat projektu uchwały dotyczącej wypłacania pieniędzy...

Adopcja psów seniorów w Suwałkach: Nowy program na rzecz bezdomnych zwierząt

Rada Miejska w Suwałkach podejmie niebawem ważną decyzję dotyczącą...

Dziś Dzień Kundelka

W dniu 25 października świętujemy "Dzień Kundelka". To święto...

Nowy operator schroniska dla zwierząt? Firma została założona miesiąc przed ogłoszeniem postępowania

Na początku tego roku, Miasto Suwałki podjęło próbę wyłonienia...